Evlenmeyi reddedince İstanbul'a canlı bomba olarak gönderildi

IŞİD'in askeri kanat sorumlusu Ebu Ömer El Şişani öldürülünce yerine ağabeyi Ebu Said El Şişani gecti. Ölen kardeşinin eşi olan Çeçenistan eski bakanlarından Asu Dudurkaeva’nın kızı Seda Dudurkaeva’yla evlenmek istedi. Reddedilince de cezalandırma eylemi verdi.

IŞİD'in bir kirli yüzü daha oraya çıktı. Terör örgütü IŞİD'in askeri kanat sorumlusu Ebu Ömer El Şişani’nin öldürülmesinin ardından yerine ağabeyi Ebu Said El Şişani getirildi. Kendeşinin yerine örgütün başına geçen Said El Şişani, kardeşinin eşine de göz koydu. Kardeşinin eşi olan Çeçenistan eski bakanlarından Asu Dudurkaeva’nın kızı Seda Dudurkaeva’yla evlenmek isteyen Şişani’nin, kendisini reddeden Dudurkaeve’yı İstanbul’a intihar eylemi için gönderdi.

İstanbul'da geçtiğimiz temmuz ayında güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonla bombalı saldırı düzenlemek için Türkiye'ye gelen beş kişi hücre evinde yakalanmıştı. Yakalananlar arasında Çeçenistan eski bakanlarından Asu Dudurkaeva’nın kızı olan Seda Dudurkaeva da vardı.

AİLESİNE DÖNMEK İSTEDİ AMA DÖNEMEDİ... DEAŞ'ın askeri kanat sorumlusu Ömer El Şişani’nin sağ kolu olan “Hamzat” kod isimli bir teröristle 2014 yılında internet üzerinden tanışıp arkadaş olan Dudurkaeva, Çeçenistan’dan Suriye’ye kaçıp Hamzat’la örgüt kampında evlenmişti. Çeçenistan kabinesinde bakan olan babası Asu Dudurkaeva’yı görevinden eden bu nikahtan kısa süre sonra Seda Dudurkaeva’nın ilk eşi Hamzat, bombalı bir saldırıda öldürülmüş, ailesine dönmek isteyen Dudurkaeva, Ömer El Şişani tarafından serbest bırakılmayıp eş yapılmıştı.

CEZALANDIRMA EYLEMİNE GÖNDERİLDİ... Milliyet gazetesinden Ferit Zengin'in haberine göre Suriye’de 2016’da koalisyon güçlerince öldürülen Ebu Ömer El Şişani kod isimli Tarkan Taymurazoviç Batıraşvili’den Dudurkaeva'nın iki çocuğu oldu. Seda Dudurkaeva’nın, ölen bir askeri kanat sorumlusunun eşiyken bombalı saldırıyla neden görevlendirildiği ise örgüte yakın kaynakların takibiyle ortaya çıktı.