BIST 10.992
DOLAR 32,83
EURO 35,71
ALTIN 2.529,27

Ev hapsindekiler nasıl takip ediliyor? Alkol takibi var mı?..

Ev hapsindekiler nasıl takip ediliyor? Alkol takibi var mı?..

Ev hapsi cezasıyla cezaevinden salıverilenler nasıl takip ediliyor? Alkol bağımlısı suçluları evlerinde nasıl kontrol ediliyor? 2013’ten bugüne 30 bin kişinin takibi yapıldı. Şu an 2 bin 700 kişi izleniyor. Takip edilenlerin yaklaşık 400’ü ise FETÖ şüphelisi.

Ev hapsindekiler nasıl takip ediliyor? Alkol takibi var mı?..

Adalet Bakanlığı’nın bazı suçluların e-kelepçe gibi yöntemlerle izlendiği Ankara’daki merkezi aynı anda 3 bin kişiyi takip edebiliyor. Mahkemelerin konutunu terk etmeme koşuluyla salıverdiği sanıklar da bu sistemle kontrol ediliyor, alkol bağımlısı suçluları da evlerine yerleştirilen alkol ölçerlerle göz hapsine alınıyor. Bu kapsamda 2013’ten bugüne 30 bin kişinin takibi yapıldı. Şu an 2 bin 700 kişi izleniyor. Takip edilenlerin yaklaşık 400’ü ise FETÖ şüphelisi. Peki sistem nasıl çalışıyor? İşte ayrıntılar...

Ev hapsindekiler nasıl takip ediliyor? Alkol takibi var mı?..

Adalet Bakanlığı’nın bazı suçluların e-kelepçe gibi yöntemlerle izlendiği Ankara’daki merkezi, kapılarını ilk kez Habertürk’e açtı. Aynı anda 3 bin kişiyi takip edebilen merkez, bazı alkol bağımlısı suçluları da evlerine yerleştirilen alkol ölçerlerle göz hapsinde tutuyor Şüpheli, sanık veya hükümlülerin elektronik yöntem ve araçlarla toplum içinde izlenmesini, denetim altında tutulmasını sağlayan, mağdurun ve toplumun korunmasını amaçlayan Elektronik İzleme Merkezi 20 Ocak 2013’te kuruldu. Adalet Bakanlığı’na bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan izleme merkezi, aynı anda 3 bin kişiyi izleyecek kapasiteye sahip. Merkezin giriş-çıkışları elektronik sistemlerle kontrol edilirken, personelin yükümlülerle yaptığı görüşmeler ve diğer tüm işlemler kayıt altına alınıyor.

Ev hapsindekiler nasıl takip ediliyor? Alkol takibi var mı?..

2 BİN 700 KİŞİ İZLENİYOR: Türkiye, 4 farklı elektronik izleme ünitesinin bir arada kullanıldığı dünyanın sayılı ülkelerinden birisi konumunda. Bu kapsamda 2013’ten bugüne 30 bin kişinin takibi yapıldı. Şu an 2 bin 700 kişi izleniyor. Takip edilenlerin yaklaşık 400’ü ise FETÖ şüphelisi. Bu üniteler şöyle: Ev ünitesi (Konutun terk edilmemesi amaçlı), GPS (Belirlenen yerlere gitmenin veya belirli alanların terk edilmesinin engellenmesi amaçlı), alkol izleme ünitesi, mağdur koruma ünitesi (şiddet mağdurlarını izliyor). Bu üniteler; mahkemelerce verilen kararlar uyarınca kullanılıyor. Merkezin personeli pür dikkat ekranda elektronik izleme sinyallerini takip ediyor, yasak bölgenin ihlali halinde, anında durum mahkemeye bildiriliyor.

Ev hapsindekiler nasıl takip ediliyor? Alkol takibi var mı?..

GPS TAKİBİ: GPS ünitesi genelde yaşadığı kenti terk etmeme şartlı adli kontrolle salıverilenler için kullanılıyor. 2 parçadan oluşuyor. Birinci parça kişinin ayağına takılan kelepçe, ikinci parça ise kişinin üzerinde taşıması gereken, GSM hattı üzerinden sesli ya da yazılı haberleşmeyi ve izleme merkeziyle karşılıklı veri aktarımını sağlayan alıcı parça. Kelepçe takıldıktan sonra yaklaşmaması veya girmemesi gereken bölge izleme merkezi tarafından harita üzerinden işaretlenerek sisteme kaydediliyor. Kişinin yasaklı bölgelere yaklaşması (okul vb.) ya da yasaklı bölgenin dışına çıkması durumunda merkeze bilgi veriliyor. 300 dolayında kişi bu sistemle takip altında.