BIST 1.345
DOLAR 8,34
EURO 10,06
ALTIN 478,86

Eşlerini Aşıklar Sokağı'nda aradılar

Eşlerini Aşıklar Sokağı'nda aradılar

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı Muratlar köyünde düzenlenen hayır yemeğinde bir araya gelen bekar kız ve erkekler, "Aşıklar Sokağı" olarak bilinen bölgede eş adaylarını aradı.

Eşlerini Aşıklar Sokağı'nda aradılar

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı Muratlar köyünde düzenlenen hayır yemeğinde bir araya gelen bekar kız ve erkekler, "Aşıklar Sokağı" olarak bilinen bölgede eş adaylarını aradı. Her yıl 7 Mayıs'ta köy sakinleri tarafından organize edilen, çevre yerleşim birimlerinden birçok kişinin katılımıyla gerçekleştirilen yemekte bir araya gelen bekar kız ve erkekler, "Aşıklar Sokağı'nda gezip eş arama geleneğini sürdürdü.

Eşlerini Aşıklar Sokağı'nda aradılar

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı Muratlar köyünde düzenlenen hayır yemeğinde, bekar genç kız ve erkekler birbirleriyle tanışarak eş adaylarını aradı. Her yıl 7 Mayıs'ta köy sakinleri tarafından organize edilen, çevre yerleşim birimlerinden birçok kişinin de katılımıyla gerçekleştirilen yemekte bir araya gelen bekar kız ve erkekler, "Aşıklar Sokağı'nda gezip eş arama geleneğini sürdürdü. Misafirlere dev kazanlarda kuzu etiyle hazırlanmış yöresel "keşkek" ve tatlı ikram edildi.

Eşlerini Aşıklar Sokağı'nda aradılar

Muhtar İsa Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzyıllardır süren gelenek sayesinde çok sayıda kişinin bu sokakta tanışıp, evlendiğini söyledi. Her yıl verilen hayır yemeğinde Aşıklar Sokağı'nda bekar gençlerin eş adaylarını aradıklarını anlatan Korkmaz, "Bu, köyümüzün yüzyıllardır süren bir geleneği. Bu gelenek sayesinde bekar kız ve erkekler bu sokakta eş adaylarını bulup evleniyorlar, yuva kuruyorlar. Geleneğimizi sürdürmek istiyoruz. Sadece köyümüzden ve çevre ilçelerden değil çok uzak illerden de köyümüze bu tarihte gelip eş arayanlar var. Küçük kızım da eşini bu sokakta bulup evlendi." dedi.

Eşlerini Aşıklar Sokağı'nda aradılar

- "Allah herkesi eşlerine kavuştursun" Muhtar Korkmaz'ın kızı Nazife Acar ise kendisinin de eşiyle Aşıklar Sokağı'nda sokakta tanışarak evlendiğini ifade etti. Bu geleneğin çok uzun yıllardır sürdüğünü dile getiren Acar, "Her yıl hayrımız yapılırken bu sokakta gençler eşlerini arıyorlar. Ben de bu sokakta eşimi buldum evlendim, çok mutluyum. Allah herkesi eşlerine kavuştursun." ifadelerini kullandı.