Eski halinden eser yok! Türk sinemasının efsanesi Keloğlan bakın şimdi ne halde

Eski halinden eser yok! Türk sinemasının efsanesi Keloğlan bakın şimdi ne halde

Türk sinemasının efsane isimlerinden Keloğlan karakterine hayat veren Rüştü Asyalı'nın şimdiki hali bambaşka. Filmde gösterdiği başarılı performans ile hafızalara kazınan Keloğlan'ın son halini görenler gözlerine inanamadı.

Eski halinden eser yok! Türk sinemasının efsanesi Keloğlan bakın şimdi ne halde - Sayfa 1

Türk ve Altay mitolojisinde, masal, fıkra ve benzer halk anlatılarında adı geçen saçsız masal kahramanı Keloğlan filminin yıldızı Rüştü Asyalı'nın son hali gören herkesi şaşırttı. Türk sinemasının efsane ismi Keloğlan'a hayat veren Rüştü Asyalı, 1947 de Elazığ’ın Ağın ilçesinde dünyaya geldi.

Eski halinden eser yok! Türk sinemasının efsanesi Keloğlan bakın şimdi ne halde - Sayfa 2

Lise öğrencisiyken Ankara’da Halkevleri Genel Merkezi’nde açılan tiyatro kurslarına katılarak mesleğe ilk adımı atan Asyalı, 1963’te Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde yer alarak “temsil kolu sanatçısı” olarak mikrofonla tanıştı.

Eski halinden eser yok! Türk sinemasının efsanesi Keloğlan bakın şimdi ne halde - Sayfa 3

Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümü sınavına girdi kazandı 1970 yılında Mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak profesyonelce Ankara Radyosu Çocuk Saati’nde canlandırmaya başladığı “Keloğlan” oyunları Türkiye Radyoları’ndan yayınlanırken, dinleyicinin beğenisini, ve sevgisini kazanınca, film yapımcılarının önerisiyle sinemayla tanıştı.

Eski halinden eser yok! Türk sinemasının efsanesi Keloğlan bakın şimdi ne halde - Sayfa 4

Rüştü Asyalı, Ankara Radyosu'nda Çocuk Saati programında canlandırdığı "Keloğlan" oyunları ve ardından sinemada yine "Keloğlan" filmleriyle ün kazanmıştı. 1971-1975 yılları arasında dört "Keloğlan" filmi çekildi Ardından çalışmalarını "Yaman Delikanlı" ve "Dangalak" adlı filmleri geldi.