Erdoğan'ın müjdesini verdiği İHA Akıncı uçağının özellikleri

Türkiye, İHA teknolojilerindeki iddiasını yeni ürünlerle büyütüyor. Bu kapsamda, Baykar tarafından geliştirilen taarruzi İHA Akıncı'nın 2019'un ilk çeyreğinde gökyüzüyle buluşması hedefleniyor.

Erdoğan'ın müjdesini verdiği İHA Akıncı uçağının özellikleri - Sayfa 1

Cumhubaşkanı Erdoğan Yalova'da bir müjde verdi. Bir müjde vereceğini söyleyen Erdoğan; 'Şimdi bizim Akıncı uçağımız geliyor. Bu hiç kimse de yok. Amerika bize vermedi, İsrail’in verdikleri arıza yaptı. Şimdi kendimiz seri üretiyoruz' açıklamasında bulundu. Peki Erdoğan'ın müjdesini verdiği Akıncı uçağı ne gibi özelliklere sahip...

Erdoğan'ın müjdesini verdiği İHA Akıncı uçağının özellikleri - Sayfa 2

Türkiye, İHA teknolojilerindeki iddiasını yeni ürünlerle büyütüyor. Bu kapsamda, Baykar tarafından geliştirilen taarruzi İHA Akıncı'nın 2019'un ilk çeyreğinde gökyüzüyle buluşması hedefleniyor. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli İHA'lara yönelik Ar-Ge ve üretim çalışmalarını modern bir tesiste birlikte yürüttüklerini söyledi. Genç mühendis ve teknisyenlerle elektroniğinden yazılımına, haberleşme sistemlerinden hava aracı tasarımına kadar 5 ana mühendislik disiplininde mühendislik faaliyetleri yürüttüklerini anlatan Bayraktar, milli İHA'ları bu tesiste geliştirdiklerini bildirdi.

Erdoğan'ın müjdesini verdiği İHA Akıncı uçağının özellikleri - Sayfa 3

Bayraktar TB2 İHA'nın 3 yıldır Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yaptığını anımsatan Bayraktar, tamamen milli ve özgün olarak geliştirilen bu araçların yurt içinde ve dışında kuvvet çarpanı olarak ciddi katkılar sağladığını vurguladı. Bayraktar, "Bayraktar TB2, 50 bin saat uçuşu geride bıraktı. Akıllı bombasıyla hava aracı elektronik sistemleriyle dünyada silahlı İHA yapabilen 6 ülke içindeyiz." dedi.

Erdoğan'ın müjdesini verdiği İHA Akıncı uçağının özellikleri - Sayfa 4

"UÇAN BALIK" ÇITAYI YUKARIYA TAŞIDI: Haluk Bayraktar, hedeflerinin İHA teknolojilerinde ulaştıkları noktayı çok daha ileriye taşımak olduğunu vurguladı. "Uçan balık" olarak da nitelendirilen Akıncı İHA'nın bu hedefe yönelik önemli bir aşamaya karşılık geldiğini ifade eden Bayraktar, Akıncı'nın, taarruzi İHA sistemiyle çıtayı Bayraktar TB2'den daha yukarıya taşıdığını dile getirdi.