BIST 4.754
DOLAR 20,09
EURO 21,56
ALTIN 1.257,26
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 'cami katliamı' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yeni Zelenda'daki cami katliamıyla ilgili "İslam dünyasından kaynaklanan terör" yorumuna sert tepki gösterirken ''Terbiyesize bak 'İslam dünyasından kaynaklanan terör' diyor. Yahu senin o Avustralyalı senatörden ne farkın var? Şu hale bak ya, ne günlere kaldık?'' ifadelerini kullandı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Tekirdağ'da miting alanında gündeme ilişkin konularla alakalı açıklamalarda bulundu. Yeni Zelenda'daki cami katliamıyla ilgili konuşan Erdoğan, ''Cani, İstanbul'a gelmiş, bağlantılarını ortaya çıkaracağız.'' dedi.

Kılıçdaroğlu'na sert tepki
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yeni Zelenda'daki cami katliamıyla ilgili "İslam dünyasından kaynaklanan terör" yorumuna sert tepki gösteren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; 

'Terbiyesize bak 'İslam dünyasından kaynaklanan terör' diyor. Yahu senin o Avustralyalı senatörden ne farkın var? Şu hale bak ya, ne günlere kaldık? Terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söyleyecek kadar izanını kaybetmiş, kendini kaybetmiş olan birisi, halkının yüzde 99'ü Müslüman olan bu ülkede siyaset yapıyor. Bay Kemal, sen terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söylemeye ne yetkilisin, ne ehilsin. Sen önce kendini gözden geçir, kendini.''

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle; 

- Sizlerin buradaki varlığı, birliği, dirliği, temsil ettiğiniz değerler, Yeni Zelanda'da cami basıp Müslümanları katleden teröristin bile zoruna gitmiş. Bu katliamda kullandığı silahını da İkinci Viyana Kuşatması'nın tarihinden, haçlı seferlerinin zalim isimlerine kadar bilinen tüm Türk ve Müslüman düşmanlarıyla süslemiş.

''Minareleri yıkacağız diye zırvalamış be namussuz''
- (Terörist) İstanbul'a geleceğiz, tüm camileri, minareleri yıkacağız diye zırvalamış. Be namussuz, Yeni Zelanda nire, Türkiye nire?. Nasıl oluyor da dünyanın öteki ucundaki bir katil, Müslümanlarla ve Türklerle ilgili bunca fesatla kafası dolu olarak harekete geçirilebiliyor?

''Bunların hesabının sorulmasını istiyoruz''
- İstanbul'a 3 gün bir gelmiş, 40 gün bir gelmiş. Şimdi çalışmalar yapılıyor. Bunun bağlantısı nerelerle var, çıkaracağız. Ama tabi Yeni Zelanda'dan bunların hesabının sorulmasını istiyoruz. Öyle kuru kuruya, şöyle bir müddet yatsın, ondan sonra çıksın. Olmaz böyle şey. 49 insan... Bu bir katliam, bunun hesabının sorulması lazım. Aksi takdirde bu gidiş iyi bir gidiş değil.

''Bunların derdi, doğrudan doğruya Türkiye'dir"
- Avrupa'da her gün vatandaşlarımıza, onların derneklerine, camilerine, iş yerlerine yönelik saldırıların haberlerini alıyoruz. Sınırlarımızın dibinde kurulmaya çalışılan terör koridoru da bu senaryonun bir parçasıdır. Bunların derdi Tayyip Erdoğan değildir. Bunların derdi AK Parti veya Milliyetçi Hareket Partisiyle birlikte kurduğumuz Cumhur İttifakı da değildir. Bunların derdi, doğrudan doğruya Türkiye'dir. Türk Milleti'dir.

''Bunların hepsi tezgah''
- Bu işin bir siyasi boyutu var, yanı var. Yan tarafta Sultanahmet'i doldurmayacaksın, 'Ayasofya'yı dolduralım' diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Biz ne zaman neyin nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız.

''Bu havalimanımızın işlerliğini artırmalı''
- Çorlu Havalimanı'nın hala hakkıyla çalışmadığına inanıyorum. Bu havalimanımızın işlerliğini artırmalı, ismini de inşallah Çorlu Atatürk Havalimanı yaparak şehrimize daha güzel hizmet etmesini sağlamalıyız.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Camiye saldıran terörist Brenton Tarrant'tan duruşmada dikkat çeken işaret
Foto Galeri Camiye saldıran terörist Brenton Tarrant'tan duruşmada dikkat çeken işaret Galeriye Gözat