Emekli olacaklar dikkat yeni yılda 20 bin liranız havaya uçabilir

Emekli olacaklar dikkat yeni yılda 20 bin liranız havaya uçabilir

Askerlik, doğum, yurtdışı sigortası gibi borçlanarak emekli olmak isteyenlere son dakika uyarısı. Yeni yılın ilk gününe kadar borçlanma başvurusu yaparsanız 20 bin liraya kadar paranız cebinizde kalacak. Değilse fazladan para ödeyeceksiniz.

Emekli olacaklar dikkat yeni yılda 20 bin liranız havaya uçabilir - Sayfa 1

BORÇLANARAK emekli olmaya hazırlananların ellerini çabuk tutmaları için uyarı yapıldı.YEni yılda asgari ücret zamlarıyla birlikte borçlanma bedelleri de zamlanacak. Ve borçlanarak emekli olacakların ödeyecekleri para da artacak. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, 2019 yılında beklenen asgari ücret zammıyla birlikte, borçlanmayı yeni yılda yapacak SGK'lıların 20 bin liraya kadar zarara uğrayacakları uyarısı yaptı.

Emekli olacaklar dikkat yeni yılda 20 bin liranız havaya uçabilir - Sayfa 2

TBM Başkanı Ali Duman, “SGK’lıların zarar etmemeleri için, en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar borçlanma taleplerini SGK müdürlüklerine yapmaları menfaatlerine olacaktır” dedi.

Emekli olacaklar dikkat yeni yılda 20 bin liranız havaya uçabilir - Sayfa 3

TBM Başkanı Duman, Sosyal güvenlik kurumundan (SGK) emekli olabilmek için üç temel koşulun; zorunlu yaş, zorunlu hizmet süresi ve zorunlu prim gün sayısı olduğuna işaret etti ve ekledi: “Emeklilik için çalışılmış hizmetleri yetersiz kaldığından prim gün eksiği olanlar askerlik, doğum ve yurt dışı çalışma sürelerini borçlanabilmektedir."

Emekli olacaklar dikkat yeni yılda 20 bin liranız havaya uçabilir - Sayfa 4

“SGK kapsamındaki tüm borçlanmalar asgari ücret üzerinden hesaplandığından 2018 yılının ekonomik göstergeleri ve enflasyon değerlerine bakıldığında 2019 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranının ortalama yüzde 20 ile yüzde 30 arasında olacağı tahmin edilmekte."