Elleri ve ayakları aşırı terleyenlere iyi haber! Terlemenin çaresi bulundu

Soğuk havaların önümüzdeki haftalarda ülkeyi yavaş yavaş terk edecek olması, aşırı terleme sorunu olan insanları şimdiden düşündürmeye başladı.

Elleri ve ayakları aşırı terleyenlere iyi haber! Terlemenin çaresi bulundu - Sayfa 1

Oldukça rahatsızlık veren bu durumdan muzdarip olanlar için Dermatoloji Uzmanı Dr. Evren Gökeşme, aşırı terlemenin tedavi edilebilir bir sorun olduğunu söyledi. Gökeşme ayrıca, kimi zaman genetik ya da bazı hastalıklara bağlı olarak yaşanan terleme sorunu farklı tedavi yöntemleriyle azaltabilmek mümkün olduğundan bahsetti.

17
Elleri ve ayakları aşırı terleyenlere iyi haber! Terlemenin çaresi bulundu - Sayfa 2

Uzman Dr. Evren Gökeşme, "Nadiren tiroid bezi, diyabet gibi hastalıklar veya kullanılan bazı ilaçlar aşırı terlemenin nedeni olabiliyor" diyerek aşırı terlemenin tedavisini merak edenler için anlattı.

27
Elleri ve ayakları aşırı terleyenlere iyi haber! Terlemenin çaresi bulundu - Sayfa 3

Aşırı terlemenin tedavisinde iki yöntemin uygulandığını belirten Gökeşme, "Tedavilerden bir tanesi iyontoferez adı verilen bir tedavi. Bunda ellere ve ayaklara, musluk suyu ya da özel ilaçlı bir su içerisinde 15-25 miliamperlik bir akım uygulanıyor. Avuç içi ve ayak tabanlarında görülen aşırı terlemenin tedavisinde uygulanabiliyor. Bu tedavi yönteminin ter bezi kanallarında tıkanmaya neden olduğu düşünülüyor. İyontoforez, bir ay boyunca haftada 3-5 gün, 20 dakika süre ile uygulanabiliyor" şeklinde konuştu.

37
Elleri ve ayakları aşırı terleyenlere iyi haber! Terlemenin çaresi bulundu - Sayfa 4

Tedavi sonrası terlemede azalmanın 1-2 hafta içerisinde ortaya çıktığını ifade eden Gökeşme, "1’inci ayın sonunda istenen etki elde edildikten sonra 2 haftada ya da ayda bir kez tekrar ediliyor. İyontoforez sırasında el ve ayaklarda iğnelenme, karıncalanma hissi, deride hafif kızarıklık ve kuruluk görülebilir. Ancak bunlar kısa sürede kendiliğinden düzelir" dedi.

47