Elektrikle çalışan otomobil Jadiat özellikleri

Elektrikle çalışan otomobil Jadiat özellikleri

Fas'ın Marakeş kentinde devam eden Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP22) fuar alanında sergilenen elektrik enerjisiyle çalışan otomobil ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Elektrikle çalışan otomobil Jadiat özellikleri - Sayfa 1

Fas'ın ilk yerli ve yüzde yüz elektrik enerjisiyle çalışan otomobili olma özelliğini taşıyan ve Jadiat ismi verilen araç, fuardaki ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Henüz 25 yaşındaki Faslı makine mühendisi İmad Mürşid tarafından geliştirilen elektrikli otomobil, ilginç tasarımıyla da dikkati çekti. .

Elektrikle çalışan otomobil Jadiat özellikleri - Sayfa 2

Murşid, "Bir otomobil tasarlamak benim çocukluk hayalimdi. Bu hayalimi elektrik enerjisi üzerine yaptığım çalışmayla birleştirip yüzde yüz elektrik enerjisi ile çalışan Jadiat'ı geliştirerek hayata geçirdim. Beş ay gibi kısa bir sürede dışarıdan herhangi bir maddi destek almadan kendi imkanlarımla geliştirdiğim aracın bir an önce seri üretime geçmesi için çaba harcıyorum." dedi..

Elektrikle çalışan otomobil Jadiat özellikleri - Sayfa 3

Otomobilini ilk olarak Afrika ve Arap ülkelerinde pazarlamayı düşündüğünü ifade eden Murşid, "Öncelikle aracımıza olan güveni sağlamak için Fas ve komşu ülkelerde pazarlamayı planlıyorum. Önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde Afrika ve Arap ülkeleri pazarında da tutunabilirsek oradan tüm dünyaya açılabileceğimizi düşünüyorum." diye konuştu. .

Elektrikle çalışan otomobil Jadiat özellikleri - Sayfa 4

COP22 fuarında, aracına gösterilen büyük ilginin kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Murşid, şunları söyledi: .