Dünyada sadece 500 tane kaldı Türkiye'de görüldü! 1,50 metre uzunluğunda...

MUĞLA ’nın Bodrum ilçesinde Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan "Kırmızı Liste"de soyu kritik derecede tehdit altında olan tür olarak sınıflandırılan Akdeniz foku görüntülendi. Akdeniz fokundan dünyada sadece 500 tane var

Dünyada sadece 500 tane kaldı Türkiye'de görüldü! 1,50 metre uzunluğunda... - Sayfa 1

Yeryüzündeki en nadir 12 hayvan türü arasında yer alan ve nesli tehlike altında bulunan Akdeniz foku, Göltürkbükü sahilinde görüldü. Öğle saatlerinde Göltürkbükü sahilinde iskeleye çıkan vatandaşlar, nesli tükenmekte olan Akdeniz fokunu görüntüledi.

Dünyada sadece 500 tane kaldı Türkiye'de görüldü! 1,50 metre uzunluğunda... - Sayfa 2

Deniz açığında avlandığı görülen yaklaşık 1,50 metre uzunluğundaki Akdeniz fokunun iskele kenarına gelerek kendisini göstermesi ve deniz içinde takla atması vatandaşları heyecanlandırdı. İnsanlardan kaçmadığı görülen Akdeniz foku, bir süre iskele etrafında yüzdükten sonra gözden kayboldu.

Dünyada sadece 500 tane kaldı Türkiye'de görüldü! 1,50 metre uzunluğunda... - Sayfa 3

DÜNYADA 500, TÜRKİYE'DE 100 TANE KALDI Akdeniz fokları 20. yüzyılın başına kadar tüm Akdeniz kıyıları ile doğu Atlantik kıyılarında Portekiz'den Batı Afrika sahillerindeki Senegal'e kadar 1000'lerle ifade edilen bir nüfusa sahipti. Aşırı avlanma, yaşam alanları kaybı ve dünya dağılımı daraldı ve nüfusu hızla azaldı.