BIST 1.129
DOLAR 7,85
EURO 9,21
ALTIN 475,03

Dünya çapında başarı Diriliş Ertuğrul için taleplere yetişemiyorlar

TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul ve benzer Türk dizileri sayesinde Körfez ile yapılan e-ihracat rakamları büyük artış gösterdi.

TRT 1 ekranlarının sevilen dönem dizisi Diriliş Ertuğrul, Türkiye'de oluğu kadar tüm dünyada kendisine büyük bir hayran kitlesi yarattı. Fenomen dizi, 1 milyarı aşkın izleyici sayesinde Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladı.

Diriliş Ertuğrul sayesinde Körfez ile yapılan e-ihracat rakamlarında artış yaşandı. Girişimci Eyüp Kerem'in ortakları, Selamet Arslan ve Ahmet Arslan ile beraber kurduğu 'Bazarea'nın Türkiye'den Arap coğrafyasında bulunan 200 milyon e-ticaret kullanıcısının, Diriliş Ertuğrul'un şapkası, tespihi, yüzükleri ve aksesuarları ile baklava, lokum ve Türk kahvesi talebini karşılamakta zorlandığı öğrenildi. 

Bazarea Kurucu Ortağı Eyüp Kerem, İrlanda'da eğitim aldığı sırada toplumun tüm kesimlerinin e-ticarete adapte olduğunu görmesinin ardından Türkiye'den Körfez'e Türk markalarını ulaştırma konusuna, mikro-ihracata odaklandığını söyledi.

Orta Doğu'da bulunan e-ticaret kullanıcılarının Türkiye'nin kültürel değerlerine diğer coğrafyalardan daha fazla ilgi duyduğunu anlatan Kerem, "Türkiye'nin bir şahsına münhasır bir marka değeri var. Özellikle kültürümüzden beslenen belli ürünlere inanılmaz bir ilgi söz konusu. Biz Bazarea olarak Türk gastronomisi, Türk mutfağı, kozmetik ve Türk aksesuar ürünleri ile Körfez pazarına giriş yaptık." diye konuştu.