BIST 1.336
DOLAR 7,97
EURO 9,48
ALTIN 464,36

Doğum haritası nedir nasıl çıkarılır işte evler ve astrolojik yorumları

Yıldız name olarak da anılan doğum haritası nedir, nasıl çıkarılır soruları ile doğum haritası evler ve yorumlarının detaylarını sizler için derledik. Astrolojideki en önemli konulardan biri olan doğum haritası hem burcunuzu belirler hem de yaşam potansiyelinizi bilmeniz için gerekli.

Diğer adı da "yıldız name" olan doğum haritası nasıl çıkarılır? Aslında doğum haritası gökyüzünün doğumumuz esnasındaki haritasıdır. Doğum yerimizden gözlemlenebilen gezegensel konumlanmaları gösterecek şekilde çizilmektedir. Harita üzerine çizilmiş olan 360 derecelik daire bizleri temsil eder. Hayalinizde bu daireyi ikiye bölecek bir çizgi hayal edin. Bu çizgi ufuk çizgisidir. Doğduğumuz anda ufkun yani çizginin üzerinde gezegenler, ay, güneş vardır. Çizginin alt kısmına çizilen semboller doğumunuz sırasında ufkun aşağısında kalan gezegenleri temsil eder. Doğum haritasında her şey sembolik yollarla çizilmiştir. Astroloji sembolik bir dildir. Doğum bir başlangıçtır. Semboller ise aslında çok şey anlatır. Her bir gezegen için farklı semboller kullanılır. Gezegensel konumlar ise zodyak açıları ile ölçülür. Zodyak'taki on iki burç için farklı semboller bulunur. 

Doğum haritasında üç ana evre vardır. Burçlar, gezegenler ve evler. Astrolojide on iki burç yer almaktadır: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık. Gezegenler ise; Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluto'dur. Bir doğum haritasının en önemli unsurları güneş ve aydır. Astrolojide evler de burçlar gibi on iki adettir. Evler doğu ufkundan başlanarak saat yönünün tersine doğru sıralanmaktadır.

Doğum haritası nasıl çıkarılır?
Analiz bireyin uzman bir astrolog tarafından yorumlanması ile yapılmaktadır. Bunun için astrolog öncelikle danışan kişinin haritasını hazırlar ve detaylı bir şekilde incelemeye koyulur. Danışan kişinin tüm potansiyellerine vakıf olur ve danışanına anlatır. Doğum haritası analizlerinde progresyonlar, transitler, güneş arkı ilerletim tekniği, güneş dönüşleri ve eğer gerekiyorsa tutulmalar analiz edilerek danışan kişilerin hayat yolundaki her şey anlatılır. Aslında bu harita bir kaderdir ve bunu değiştirmek pek mümkün değildir. Yaşamımıza dair her şey haritada gizlidir. Astrologlar doğum anınız ile birlikte gelen tüm potansiyellerinizden bahsedebilir. Harita denen şey bir kişinin ölümüne kadar bilgi kodlaması ile yaşantısına aktarılmıştır. Mesela; Merkür yay burcundayken doğmuşsanız doğum anında Merkür yay burcundan çıktıktan sonra, Merkür dolaşırken hayatınızın bir bölümünden geçerken o bölge ile ilgili bilgileri ortaya çıkarır.

Doğum haritası ne işe yarar?
Üzerine gezegenlerin ve konumların işaretlendiği bir gökyüzü haritası olan doğum haritası, gökyüzünün konumuna dayanarak ne gibi olaylar yaşayacağınızı ortaya koymaya yarar. Ne olduğunuz, gelecekte ne olacağınız, aşk ilişkileriniz, iş ilişkileriniz, neler yaşayacağınız, aile hayatınız  ve ayrılıklar gibi birçok konuyu ele alıp neler olacağını anlatır. Doğum haritası analizi tamamen kişiye özeldir.