BIST 1.324
DOLAR 7,62
EURO 9,04
ALTIN 463,42

Doğu Ekspresi yoğun şikayet üzerine incelemeye alındı!

Son dönemlerde adeta fenomen haline gelen Doğu Ekspresi, bilet satışında “Kamuya Açıklık İlkesi” ihlal edildiği gerekçesiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikâyet edildi.

Ankara ile Kars arasında sefer yapan ve yerli ve yabancı turistlere masalsı bir yolculuk sunan Doğu Eskpresi, bilet satışında “Kamuya Açıklık İlkesi” ihlal edildiği iddiasıyla Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayet edildi. Gelen yoğun şikayetler üzerine de hemen harekete geçildi.

Vatandşlar, yapılan başvurularda Doğu Ekspresi bilet satışı saatlerinin kamuya açıklanmadığını bu nedenle seyahat özgürlüklerinin ihlal edildiğini savundular. Devlet Demiryollarına bu konuda taleplerini ilettiklerini söyleyen bazı vatandaşlar ise kurum tarafından “Bütün bilgiler internet sitemizde” cevabıyla karşılaştıklarını ifade ettiler.

Kamu Denetçiliği Kurumu’na gelen şikâyet başvurularında Doğu Ekspresi tren biletlerinin 30 gün öncesinden satışa sunulduğu bilgisi yer aldı.

Vatandaşlar biletlerin satışa çıkacağı günün bilindiğini ancak biletlerin bazen 23:50 bazen 01:00 gibi gecenin geç saatlerinde bazen de 04:00, 03:20 gibi sabaha karşı satışa sunulduğunu dolayısıyla bilet alabilmek için 24 saat bilgisayar başında hiç uyumadan beklemek gerektiğini belirttiler.