BIST 1.534
DOLAR 7,50
EURO 9,05
ALTIN 441,47

Dere önce kırmızı sonra gri aktı Yetkililer numune aldı

TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy ilçesinde geçen ay kırmızı akan Çorlu Deresi bu kez de griye boyandı. Çevresinde birçok fabrika bulunan deredeki kirliliğe çevrede oturan vatandaşlar tepki gösterdi. Vatandaşlar, derenin sürekli kirlendiğini belirterek, yetkililerin önlem almasını istedi.

Tekirdağ Çevre İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, kirliliği ile yeniden gündeme gelen Çorlu Deresi'nde bugün inceleme yaparak, numuneler aldı. Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, "İhbar üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleriyle birlikte derede incelemede bulunduk. Ekipler numune aldılar. Şu an dere normal akıyor" dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, "Bugün denetim ekibi arkadaşlarımız derede numune alma çalışması yaptı. Dere boyunca bulunan fabrikalarda denetimlerimiz devam edeceğiz. Sabah aldığımız numunelerde parametrelerde bir kirliliğe rastlanılmadı. Anlık bir kirliliğin geldiğini düşünüyoruz. Suyun renginde herhangi standartları aşan bir durumun olmadığını gördük. Anlık bir kirliliğini düşünüyoruz. Nereden geldiği konusunda kesin bir bilgi yok. Laboratuvar sonuçları çıktıktan sonra sizlerle paylaşacağız" dedi.

Çorlu Deresi, geçen ay da kimyasal atıklar nedeniyle kırmızıya bürünmüştü. Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından dereyi kirlettiği tespit edilen tesise 58 bin lira ceza kesildi. İl Müdürü Ömer Albayrak, "O işletmeye idari işlem uygulandı. Bazı analizler devam ediyor. Para cezası uygulandı" dedi.