Depremi haber veren uygulama geliştirildi

Yeditepe Üniversitesi Girişim Atölyesi, erken deprem uyarı sistemleri konusunda oldukça yaratıcı bir projeye imza attı

Depremi haber veren uygulama geliştirildi - Sayfa 1

Yeditepe Üniversitesi Girişim Atölyesi, erken deprem uyarı sistemleri konusunda oldukça yaratıcı bir projeye imza attı. Geliştirilen mobil uygulama cep telefonlarına yüklenerek depremleri 15-20 saniyeden önce bildirecek.

17
Depremi haber veren uygulama geliştirildi - Sayfa 2

Deprem gibi son derece ölümcül bir doğa olayında saniyelerin değil, saliselerin önemi var. Bu nedenle bir depremin gerçekleşeceğini ne kadar önceden anlayabilirsek o kadar çok hayatı kurtarmak mümkün oluyor.

27
Depremi haber veren uygulama geliştirildi - Sayfa 3

Yeditepe Üniversitesi’nin Girişim Atölyesi, bu anlamda örnek bir projeye imza attı. Bir mobil uygulama geliştiren proje ekibi, depremi 15 ila 20 saniyeden önce haber veren sistemi hayata geçirdi. Uygulama depremlerden önce gönderdiği bildirimler sayesinde yakınlarınızın o anda nerede bulunduklarını da haber veriyor.

37
Depremi haber veren uygulama geliştirildi - Sayfa 4

Girişim Atölyesi proje yetkilisi Alper Göknar, NTV’ye verdiği demeçte şunları söyledi: “Depremin merkez üssünden etrafa, sesten yaklaşık 20 kat daha hızlı yayılan dalgaları kullanıyoruz. Burada maksadımız, bir deprem olduğu anda depremin merkez üssüne ya da fay hatlarına yakın yerleştirdiğimiz P dalgası sensörleriyle, depremin olduğu bilgisini almak. Bu sayede depremin yıkıcı etkisi kullanıcılara ulaşmadan önce kullanıcıları ulaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.

47