BIST 114.809
DOLAR 6,86
EURO 7,76
ALTIN 396,96

Deniz Baykal kaç yaşında albümünde hiç bilinmeyen fotoğraflar

Geçirdiği rahatsızlık sonrası Deniz Baykal'la ilgili bir çok konu merak ediliyor. Deniz Baykal kaç yaşında, Deniz Baykal kimdir, Deniz Baykal'ın siyasi hayatı ve bilinmeyen yönleri...İşte Herşeyiyle Deniz Baykal....

Deniz Baykal 20 Temmuz 1938, Antalya’da doğdu. 79 yaşında olan Deniz Baykal geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yoğun bakımdaydı. Baykal'dan sevindirici bir haber geldi bugün yoğun bakımdan çıktı. Türk siyasetinde önemli bir yere sahip olan Deniz Baykal'la ilgili bilinmeyenler... Türkiye'de çok partili döneme geçildikten sonra siyasetle tanışan Deniz Baykal, yasaklı olduğu yıllar dışında 1999'a kadar milletvekilliği yaptı. Uzun siyasi hayatında zaman zaman "hizipçi" olmakla suçlanan Baykal, 2002 yılında CHP lideri olarak yeniden Meclis'e girdi. Baykal 1970'li yıllardan bu yana Türk siyasetinde etkili.

Genç yaşlarından beri siyaset sahnesinde olan eski CHP lideri Deniz Baykal, 2015 yılındaki genel seçimde dokuzuncu kez milletvekili seçildi. İlk kez seçildiği 1973 yılında Meclis'in en genç vekiliyken, 25. dönemde TBMM’deki en yaşlı vekil sıfatını aldı. 1974 yılında Maliye Bakanı olan Baykal, hükümetin en genç üyesiydi. 1938 yılında Antalya’da doğan Deniz Baykal, 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktorasını yaptıktan sonra iki yıl Amerika’da Columbia ve Berkeley üniversitelerinde çalışmalarını sürdürdü. 1963’te Olcay Baykal ile evlenen Deniz Baykal’ın bir kızı, bir de oğlu var.

DEMOKRAT PARTİ KARŞITI HAREKETTE SİYASETLE TANIŞTI Baykal hukuk fakültesindeyken 27 Mayıs darbesi öncesi Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerinde aktif olarak yer aldı. Siyasetle tanışmasının üzerinden on yıldan fazla zaman geçtikten sonra, 14 Ekim 1973’te yapılan genel seçimde Bülent Ecevit liderliğindeki CHP’den Antalya Milletvekili seçildi.

1974'TE EN GENÇ BAKAN OLDU 1974’te CHP, Necmettin Erbakan liderliğindeki MSP ile koalisyon hükümeti kurduğunda, Maliye Bakanı oldu. Böylece 36 yaşında dönemin en genç bakanı olarak hükümete girmiş oldu. Koalisyon çalışmalarını yürüten ekibin içinde de aktif olarak görev almıştı. 1978’e gelindiğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Baykal, CHP içinde de önemli görevlere getirildi. Parti Meclisi, Merkez Yürütme Kurulu üyeliği ve genel sekreter yardımcılığı gibi görevlerde bulunduğu CHP’yi, kaybedilen 1979 seçiminden sonra ağır şekilde eleştirdi. Zaman zaman parti politikalarına ve yönetimine yaptığı eleştiriler nedeniyle "hizipçi" olmakla suçlandı.