BIST 4.945
DOLAR 19,17
EURO 20,90
ALTIN 1.211,60
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

Demirhan Elçin kimdir? İşte Artvin'in CHP'li belediye başkanı

Artvin'de kesin olmayan sonuçlara göre CHP Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin kazandı. İşte Artvin merkez ve ilçelerinin anlık seçim sonuçları...

Abone ol

Artvin 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanını belirlemek için sabah saat 08.00'dan itibaren sandık başına akın etti. Artvin ve ilçelerinde seçime katılım yüksek olurken sandıklar saat 17.00'da kapandı. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde, Türkiye genelinde 28 milyon 929 bin 732'si kadın, 28 milyon 128 bin 904'ü erkek toplam 57 milyon 58 bin 636 seçmen oy verdi.

Artvin merkezde sandık başına giden seçmenler belediye başkanları ile birlikte il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ve muhtarlık ile ihtiyar heyeti için de oy verdi. Artvin köylerinde ise il genel meclis üyeliği, muhtarlık ve ihtiyar heyeti için seçim yapıldı. 

Artvin 2019 seçim sonuçlarıKesin olmayan sonuçlara göre Artvin'in yeni belediye başkanı CHP'li Demirhan Elçin oldu. 

 Anadolu Ajansı'nın verileriyle hazırladığımız seçim tablolarından canlı olarak izleyebilirsiniz. Artvin merkez ve ilçelerdeki sonuçlara aşağıdaki linkten ulaşacaksınız. 

Artvin ve ilçeleri seçim sonuçları - Tıkla

Demirhan Elçin Kimdir? 

30 Haziran 1960 tarihinde Artvin ilinde doğan Demirhan Elçin, ilk ve orta eğitimi ile lise tahsilini Artvin şehrinde tamamlamıştır. Çocukluğundan gençliğine kadar ki geçen sürelerin tamamını Artvin ilinde geçiren Demirhan Elçin evli olup, 2 erkek evlada sahiptir.

Eğitimi

Demirhan Elçin ön lisans mezunu olarak tahsilini sonlandırmıştır. İlk, orta ve lise eğitimine Artvin ilinde devam etmiş, lise eğitimini endüstri meslek lisesinde tamamlamıştır. Halkla ilişkiler ön lisans mezunu olarak görevine atılan Demirhan Elçin eğitimini tamamlasa da kendisini geliştirmeyi ve yetiştirmeyi sürekli görev edinmiştir. Serbest muhasebeci ruhsatına da sahip olan Demirhan Elçin, iş hayatıyla ilgili terfi olanaklarını sonuna kadar değerlendirmiştir.

İş hayatı

Demirhan Elçin farklı tarihlerde Artvin Orman İşletme, DSİ ve YSE şube müdürlüklerinde geçici işçi olarak görev almıştır. İlk iş hayatı bu şekilde başlayan Demirhan Elçin daha sonraları DSİ şube müdürlüklerinde teknik personel olarak devlet memurluğuna atanmıştır. 20 Haziran 1983 tarihinde Esnaf Teşkilatı ile tanışan Demirhan Elçin’in siyasi hayatı bu tarihten sonra başlamıştır. 1988 teşkilat seçimleri sonrasında Artvin Giyim Eşyaları ve Sanatkarlar Odasına başkan vekili olarak atandı. 1991 tarihinde ise başkan olarak teşkilattaki görevini sürdürmüştür.

Siyasi hayatı

Demirhan Elçin, 1989 ve 1994 tarihleri arasında Artvin Belediye Meclis Üyeliğine devam ederek, siyasi hayatının başlangıcını yapmıştır. Kredi ve Kefalet Kooperatifinin de kuruculuğunu üstlenerek, bu teşkilatta yönetim kurulu başkanlığı yaptı. 2010 yılında TESK seçimlerinde önce genel başkan vekili daha sonra da genel başkan olarak görevine devam etti. CHP teşkilatında siyasi hayatına devam eden Demirhan Elçin, 2019 Artvin Belediye Başkanı olarak adaylığını koymuştur. Yerel seçimlerde Artvin ile ön planda olan Demirhan Elçin siyasi hayatını CHP teşkilatında sürdürmektedir.

Artvin 2014 yılı seçim sonuçları nasıldı? : Son yerel seçimler 30 Mart 2014 tarihinde yapılmıştı. Seçim sonuçları şu şekilde olmuştu:

Türkiye genelinde 2019 yerel seçimlerine, YSK kararı uyarınca, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi katıldı. 

2014 yılı seçim sonuçları - Türkiye geneli

Son yerel seçimler Türkiye'de 2014 yılında yapıldı. O seçimlerde AK Parti ülke genelinde 800 belediye başkanlığını kazandı. 226 belediye ile CHP ikinci sırada yer alırken MHP 166 belediye aldı. Büyükşehir olarak ise AK Parti 18, CHP 6, MHP ise 3 belediyeyi kazandı. 2014 seçimleri sonrasında Türkiye haritası bu şekilde oluştu:

Partilerin aldığı oy oranları itibariyle 2014 yerel seçim sonuçları şu şekildeydi:
AK parti oy oranı yüzde 42.87
Cumhuriyet Halk Partisi oy oranı yüzde 26.34
Milliyetçi Hareket Partisi oy oranı yüzde 17.82
Barış ve Demokrasi Partisi oy oranı yüzde 17.82
Saadet Partisi oy oranı yüzde 2.56

Büyükşehirlerdeki 2014 yılı sonuçları

Ankara, İstanbul, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ,Van, Kocaeli, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin 2014 yerel seçim sonuçları haritaya böyle yansımıştı:

12 Kasım 2012'de kabul edilen ve 6 Aralık 2012'de Resmî Gazete'de yayımlanan yasa değişikliği ile 2014 yerel seçiminde 16 olan büyükşehir sayısı 30'a çıkarılmıştı. Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illeri büyükşehire dönüştürüldü.