Dedesinin sandığından 33 milyar liralık hisse senedi çıktı

Antalya’da yaşayan turizmci Akay Okudur, sandıkta dedesinin babasından kalma hisse senetleri buldu. Hisse senetlerinin İngiltere'de faaliyet gösteren Ottoman Bank tahvili olduğunu ve bugünkü değerinin 5 milyar sterlin (33 milyar TL) olduğunu iddia edip Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yardım istedi.

ANTALYA'da turizmci Akay Okudur'un (79) babasına ait sandıktan, dedesinin babasına ait olduğu düşünülen 1917 yılına ait tahvil çıktı. Dedesinin dedesinin 1800'lü yıllarda Bağdat Valisi olduğunu belirten Akay Okudur, belgelerin Ottoman Bank'a ait tahvil olduğunu öne sürdü. Okudur, çıkan belgelere göre dedesinin babası Osman Sıtkı Ağazade'nin padişah tarafından el konulan arazilerle ilgili açtığı davayı kazanması sonucunda elde ettiği parayı, Ottoman Banka yatırdığını ve bu paranın bugün faizlerle birlikte 5 milyar İngiliz Sterlin yani 33 milyar Türk Lirası ettiğini iddia etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazıp yardım istedi.

Antalya'da Akay Turizm firmasının yönetim kurulu başkanı Akay Okudur'un babası Nuri Okudur, eşi öldükten sonra başka bir kadınla evlendi. Nuri Okudur 1968 yılında, ikinci eşi de 2013 yılında vefat etti. Üvey annesinin vefatından bir süre sonra kardeşleriyle babasına ait evdeki sandığı açan Akay Okudur, Osmanlı dönemine ait birçok belge buldu.

Zamanla bu belgeleri inceleten Akay Okudur, dedesenin babası Osman'a ya da 1800'lü yıllarda Bağdat Valiliği yapan dedesinin dedesi İbrahim Ağa'ya ait olduğunu düşündüğü, 1856'da Fransız- İngiliz ortak girişimi olarak kurulan ve 1863'te tasfiye edilip Osmanlı Bankası'na dönüşen bankaya ait 10 binde 100 hisse değerinde tahvil olduğunu iddia ettiği belge buldu. Okudur, incelettiği belgelerin dedesinin babası Osman Sıtkı Ağazade'ye ait Osmanlı, Fransız- İngiliz ortak girişimi olarak kurulan Ottoman Bank'a ait hisse senedi olduğunu iddia ediyor.

Dedesi Yusuf Efendi’nin Osmanlı’da Antalya müftüsü, dedesinin babasının da 1800’lü yıllarda Bağdat valisi olduğunu belirten Okudur, İbrahim Ağa’nın valilik görevi sonrasında dönemin padişahından Anamur iskelesi ile Fethiye iskelesi arasını kiraladığı, bu bölgede ekilen- dikilen yerler için yüzde 40’a kadar hisseler aldığını söyledi.