BIST 1.112
DOLAR 7,56
EURO 8,96
ALTIN 473,93
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları Türkiye başkanını seçti

TÜRKİYE başkanını seçti. 24 Haziran 2018 seçiminin galibi rakiplerine ilk turda fark atan Recep Tayyip Erdoğan oldu. İşte 2018 yılı cumhurbaşkanlığı sonuçları;

Abone ol

Türk halkı parlamenter sisteme veda ettiği 2018 yılı erken seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'dan vazgeçmedi. Seçimler ikinci tura kalır diyenleri bir kez daha yanıltan Erdoğan, tarihi bir zafer elde etti. Cumhur ittifakı seçimi yüzde 53 oy ve toplamda 340 milletvekili ile birinci sırada bitirdi. 

Başkanlık sistemine geçişte Türk halkı verdiği oylarla işi birinci turda bitirdi. Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52.44'ünü alarak Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan en yakın rakibi olan Muharrem İnce'ye yüzde 22'lik bir fark attı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasıyla Türkiye, 1923'ten beri uygulanan parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne sistemine resmen geçmiş oldu.

BAKANLARI KENDİ SEÇECEK: Yeni sistemle birlikte yürütmenin başı artık Cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı'nın belirleyeceği Bakanlar Kurulu vasıtasıyla ülke yönetimi sağlanacak. 600 milletvekiliyle temsil edilen Meclis yasama görevine devam edecek.

BAKANLIK SAYISI 16'YA DÜŞECEK: Yeni modele göre, bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürülecek.

Buna göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirilecek. "Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı" adıyla hizmet verecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı ise "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı" adı altında toplanacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı da "Ticaret Bakanlığı" adı altında birleştirilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise "Tarım ve Orman Bakanlığı" çatısı altında bir araya getirilecek.

Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı da birleştirilerek, "Dışişleri Bakanlığı" çatısı altında toplanacak.

YENİ SİSTEMDE 9 KURUL OLUŞTURULACAK: Yeni sistemde; Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu adlarıyla 9 kurul oluşturulacak.

BAHÇELİ BAŞKAN YARDIMCISI OLUR MU? : Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakında yer alan Devlet Bahçeli, başkan yardımcısı olabilir. Herşey önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. 

cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları türkiye başkanını seçti


SEÇİM SONUÇLARI AYRINTILI HARİTASI -TIKLAYIN

ÖNCEKİ HABERLER
MHP Osmaniye Milletvekilleri 2018 -27. Dönem listesi
MHP Burdur Milletvekilleri 2018 -27. Dönem listesi
MHP Adana Milletvekilleri 2018 -27. Dönem listesi
MHP Isparta Milletvekilleri 2018 -27. Dönem listesi
MHP Kahramanmaraş Milletvekilleri 2018 -27. Dönem listesi
1. sınıf matematik konuları uzamsan ilişkiler konu anlatımı
Yorumlar 72 yorum