BIST 5.115
DOLAR 20,90
EURO 22,47
ALTIN 1.320,22
GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika önemli açıklamalar

Dünya Petrol Kongre'sinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de 3. nükleer santral çalışmalarının başladığını söyledi. Terör konusuna da değinen Erdoğan, 'Güvenliğimiz konusunda ne yapmamız gerekiyorsa kimseden izin almayız' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Dünya Petrol Kongresi'nde konuştu. Erdoğan, Akkuyu ve Sinop'un ardından 3. nükleer santral çalışmalarının başlatıldığını açıkladı. Erdoğan terör konusunda ise "güvenliğimiz konusunda kimseden izin almayız" dedi.Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle: "Ülkemiz jeopolitik konumu gereği önemli bir noktadadır. Transit bir ülke olarak elimizden geleni yapıyoruz. Siyasi istikrarımız ve ekonomik gelişmişliğimizle hatırı sayılı bir aktör konumundayız.

"ENERJİDE DENGELER DEĞİŞTİ"

Dünyanın en önemli projelerinden biri de Türk Akımı projesidir. Ayrıca kazan-kazan anlayışıyla Doğu Akdeniz ve Irak başta olmak üzere yeni projeleri değerlendirmeye de hazırız. Enerjide dengeler büyük oranda değişti. Yeni teknolojiler ortaya çıktı. Daha önce ulaşılamayan alanlara ulaşabildik.

"ÇİN'İN ARDINDAN İKİNCİ SIRADAYIZ"

Çin, Hindistan, Afrika, Güneydoğu ve Asya ekonomileri enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye başladılar. Ekonomik ve güvenli bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri önemlidir. Enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında dünyada Çin'in ardından ikinci sıradayız.

KATAR KİRİZİ

Türkiye cazip bir ülkedir. Tüm tarafların faydasına sonuçlar doğuracak çalışmalar yapıyoruz. Hidrokarbon kaynakları bakımından çok zengin olan ülkemize önem veriyoruz. Katar'la yaşanan gerginliğin çözülmesi için elimizden geleni yaptık. Bölgede siyasi kriz istemiyoruz. Diyalog en büyük iletişim ağıdır. Katar ile ilgili gerginliğin ivedilikle aşılması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

"HARABE MUSUL'UN MALİYETİNİ KİMLER KARŞILAYACAK"

Irak'da ise DEAŞ'la mücadelenin sonuna yaklaşıldı. 'Musul'da neticeye yaklaşıldı' haberi bizim için çok önemlidir. Harebe Musul'un maliyetini acaba kimler karşılayacak? Bağımsızlık referandumu gibi tek taraflı girişimlerden kaçınılması gibi unsurlar bu ülkenin geleceğinde önemli olacaktır.

Sitene Ekle