Cumhurbaşkanı Erdoğan bile giyiyor! Siirt Eruh'ta üretiliyor

Siirt'teki Eruh ilçesinin unutulmaya yüz tutmuş kültürel miraslarından şal-şapik kumaş, eski cezaevinin atölyeye dönüştürülmesiyle tekrar hayat bulmaya başladı.

Siirt'teki Eruh ilçesinin unutulmaya yüz tutmuş kültürel miraslarından şal-şapik kumaş, eski cezaevinin atölyeye dönüştürülmesiyle tekrar hayat bulmaya başladı. Yeniden eski görkemine kavuşması istenen şal-şapik kumaş yürütülen çalışmalarla farklı renklerde pantolon, yelek, etek ve yöresel kıyafet üretiminde kullanılıyor.

Saf keçi tiftiğinden üretilen kumaşın en önemli özelliklerinden biir yazın serin, kışınsa sıcak tutması. Ürettikleri kıyafetlerle aile bütçesine katkı sağlayan kadınlar da kendilerine sunulan imkanlardan oldukça memnun. Verdikleri emeklerin karşılığında çeşitli giysiler üreten ustaları en çok mutlu edense ürettikleri ceketi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üzerinde görmek olmuş.

Siirt'in Eruh ilçesinde unutulmaya yüz tutan kültürel miras şal-şapik kumaşı, eski cezaevinden dönüştürülen atölyede yeniden hayat buluyor. Daha önce Siirt ve Şırnak'ta yüzlerce kişiye istihdam sağlayan ancak zamanla unutulmaya yüz tutan kumaşın yeniden canlandırılması için Şırnak ve Cizre ilçesi ile Eruh'ta çalışma yürütülüyor.

Eruh Kaymakamlığının başvurusu üzerine endüstriyel tasarım patenti alınan şal-şapik, eski cezaevinden dönüştürülen atölyede ustaların eliyle hayat buluyor. Atölyede bu kumaştan farklı renklerde pantolon, yelek, etek ve yöresel kıyafetler üretiliyor.