Çukur, Avlu, Gülperi, Söz, Arka Sokaklar ve Fatih Portakal'a büyük şok!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yeni yayın döneminde küfür ve şiddet içerikli sahnelerle ekrana gelen 8 televizyon dizisine ceza yağdırdı. Fatih Portakal da 'yalan haber'den ceza yedi...

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yeni yayın dönemine başlayan ve ilk bölümlerinden itibaren reyting sıralamasında zirveye yerleşen televizyon dizilerine ceza yağdırdı. Gülperi dizisi tecavüz sahnesi, Çukur; küfür ve şiddet, Avlu dizisi şiddet, Söz dizisi şiddet içeren görüntüler, Arka Sokaklar dizisi tecavüz edilip öldürdükten sonra delillerin karartılmasını göstermek, Fox TV Ana Haber ise 'doğruluğuna emin olmadan haber yapmak' suçlarından para cezasına çarptırıldı. Hangi dizi neden ceza yedi işte ayrıntılar...

GÜLPERİ DİZİSİNE TECAVÜZ CEZASI... Show TV'nin Gülperi isimli dizisinde bir kadına taciz-tecavüz girişimi, makasla yaralama ve bir kadının tokatlanarak darbedilmesi sahnelerinin ekrana getirildiğini saptayan Üst Kurul, bu sahnelerin çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğu kanaatine vardı. Gülperi dizisindeki bu sahneler nedeniyle Show TV'ye idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

ÇUKUR'UN YENİ SEZONA DA CEZAYLA BAŞLADI... Geçen sezonun hem en çok izlenen hem de çok izleyici şikayetine konu olan yapımlarından ‘Çukur' dizisi de yeni sezondaki ilk bölümlerinde RTÜK'ün yaptırımına uğradı. Üst Kurul, dizide yoğun şekilde kullanılan şiddet içerikli sahne ve diyalogların çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğunu değerlendirerek dizinin yayınlandığı Show TV'ye idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

AVLU'YA YİNE ŞİDDET CEZASI... Reyting rekortmenleri arasında yer alan Star TV'nin ‘Avlu' dizisinin tekrar bölümlerindeki şiddet içerikli sahneler de RTÜK'ün gözünden kaçmadı. Dizinin geçen sezonda 21.30'dan sonra yayınına giren tekrar bölümlerinin, yetersiz flulaştırma ile gündüz erken saatlerde ekrana getirildiği belirlendi ve sahnelerde buharlı pres ütü ile el yakma, alkolik anneden şiddet görme, buzdolabına kapatılma, bıçaklama gibi birçok şiddet sahnesinin yer aldığı saptandı. Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olan sahneler sebebiyle kanala idari para cezası kesildi.