Çocuğunuzla keyifli ve verimli bir tatilin 12 altın kuralı

Çocuğunuzla keyifli ve verimli bir tatilin 12 altın kuralı

Ailece en güzel anların yaşandığı ve geriye güzel anıların biriktirildiği en güzel zamanlardır tatiller. zellikle de aile içi iletişimin artırmasıyla daha da önemli hale geliyor. Verimli bir tatilin, çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimindeki rolünü vurgulayan uzmanlar şu önerilerde bulundu.

Çocuğunuzla keyifli ve verimli bir tatilin 12 altın kuralı - Sayfa 1

Gündelik yaşamın koşuşturması ve zaman kısıtlılıkları içinde ebeveynlerin büyük çoğunluğunun, çocuklarıyla sadece günün getirdiği rutin konularda kısa sohbetler ettiği görülüyor. Öte yandan, bu sohbetler ne yazık ki çocuk için yeterli bir iletişim alanı sunmuyor. Bu noktada, tatil dönemi, çocuklarımızı anlamak, dinlemek ve aramızdaki iletişimi güçlendirmek için önemli bir imkan sağlıyor.Uzman Klinik Psikolog Deniz Keskin, tatili daha verimli değerlendirebilmek için önerilerini şöyle sıralıyor:

Çocuğunuzla keyifli ve verimli bir tatilin 12 altın kuralı - Sayfa 2

1- İLİŞKİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN OYUN OYNAYIN: Oyun oynamak özellikle 3-6 yaş grubu çocukların en büyük ihtiyacını oluşturuyor. Oyunu, bir zaman geçirme aracı olarak değil, çocuğunuzu daha derinden keşfetmek, onunla ilişkinizi güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanın. Onun iç dünyasını zenginleştirici serbest oyunlar ve eğitici kurallı oyunlar oynamanın aynı zamanda okula gitmeyen çocuklarının da ileriki okul dönemlerinde kendini daha iyi ifade etmelerini destekleyeceğini unutmayın.

Çocuğunuzla keyifli ve verimli bir tatilin 12 altın kuralı - Sayfa 3

2- YARATICILIĞINI GELİŞTİRİN: Yavaş yavaş sembolik oyunların oluştuğu bu dönemde, yazın çocuğunuzla yaratıcılığını geliştirecek mesleki canlandırma (doktorculuk, tamircilik, öğretmencilik vb.) oyunları oynayabilirsiniz. Bunun için kostümler, tamir oyuncakları, doktor oyuncaklarından faydalanabilirsiniz. Grup bilincini geliştirmek için iş birliği odaklı oyunlara yer verin. Birlikte lego veya ahşap bloklarla bir ev yapabilir; büyük kağıt üzerine ailece birlikte bir “yaz” resmi çizebilirsiniz. Bu sayede bir yandan da çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu güçlendirmiş ve ince motor becerilerinin gelişmesini desteklemiş olursunuz.

Çocuğunuzla keyifli ve verimli bir tatilin 12 altın kuralı - Sayfa 4

3- AÇIK HAVAYA ÇIKIN: Çocuğunuzun kaba motor becerilerini geliştirmek için de yaz en büyük fırsat. Bisiklet, paten, ikili top oyunları, kurallı yakalama oyunları çocuğunuzun bedenini güçlendirirken, dış dünyada kendisine fiziksel bir alan açmasına yardımcı edecektir.