Cilde büyük zarar veren bu dört yanlışı kesinlikle yapmayın!

Her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusunun artmaya devam ettiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, uyarılarda bulundu.

Gün içinde farkında olmadan yaptığımız yanlışlar, vücudumuza çeşitli zararlar verebilir. İnsan cildinin hassas olmasından dolayı, etkilendiğimiz bir durum hemen vücudumuzda kendisini göstermeye başlar. Bu sebeple cilde büyük zarar veren aşağıdaki yanlışlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Makyajı temizlemeden yatmak
Gün içinde üst üste ve aşırı derecede makyaj yapılmamalıdır. Özellikle yatmadan önce yüz mutlaka temizlenmelidir. Çünkü yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum (cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde) tıkalı gözeneklerden çıkamaz, bu da cildinizde sivilcelerin oluşmasına sebep olur ayrıca cildinizi çabuk yaşlandırır ve gözlerde iritasyona sebep olabilir. Temizlenen cilde nemlendirici sürülmelidir.

Test etmeden ürün kullanma
Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisi alerjik reaksiyonlardır. Bir ürünü almadan önce test ürünü alıp kullanmanızda yarar var. Özellikle hassas derisi olanlar bunu kural haline getirmeliler. Çünkü test ürünü alıp kullanırsanız cildinizde alerjik reaksiyon yapıp yapmadığını da test etmiş olursunuz. 

Sivilceleri sıkmak
Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içerde, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna en uygun çözüm gibi gelir.