BIST 1.360
DOLAR 8,56
EURO 10,12
ALTIN 496,39

Cemre ne zaman düşecek? Havalar ısınacak mı?

Cemre ne zaman düşecek? Havalar ısınacak mı?

Baharın gelişini haber veren cemre ne zaman düşecek? Cemre tarihleri neler? İlk cemre ne zaman düşecek? İşte cevabı...

Cemre ne zaman düşecek? Havalar ısınacak mı?

Cemre ne zaman düşecek sorusunu yönelten vatandaşlar, ilk cemre ile birlikte havaların ne zaman ısınmaya başlayacağını merak ediyor. Kelime manasıyla kor anlamına gelen, şiirlere dahi konu olan cemrenin, havaların ısınmasına olanak sağlayacağına inanılmaktadır. Her yıl bahar yaklaşınca cemre ne zaman düşecek sorularını soran vatandaşlar, çetin bir kış döneminin devrilmesinin ardından bu yıl da bu soruyu yineledi. Peki, bu yıl ilk cemre ne zaman düşecek?

Cemre ne zaman düşecek? Havalar ısınacak mı?

Dini olarak toprağa düşen nur olarak ifade edilen bu inanış rivayetlerde kendisine yer buluyor. Halk arasında, Cemrenin toprağa düşmesiyle birlikte toprak altında fosforlu ve parlayan cisimlerin görüldüğü de rivayetler arasında yer alıyor. Halkımızın arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına cemre denir. Cemre'nin birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer. Her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artar, cemrelerin arasında ise sıcaklıkta küçük bir düşüş görülür.

Cemre ne zaman düşecek? Havalar ısınacak mı?

Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelir. Diğer bir anlamı ise, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi dolayısıyla önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinir. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.

Cemre ne zaman düşecek? Havalar ısınacak mı?

Cemre sözcüğüyle adlandırılan sayılı günlerin, takvim klimatolojisine nasıl girdiği bilinmiyor. Cemrelerin, yılın 180 gün süren soğuk yarısı olarak ayırt edilen Kasım döneminin 100.gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle ilgili gözlem birikimini, kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıklama düşüncesinden kaynaklandığı söylenebilir. Birinci cemrenin 20 Şubat'ta havaya, ikinci cemrenin 27 Şubat'ta suya , üçüncü Cemre'nin 6 Mart'ta (artık yıllarda 5 Mart) toprağa düştüğü varsayılır. İstanbul'da 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma , cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur.