BIST 1.145
DOLAR 7,71
EURO 9,05
ALTIN 467,60

Çatıda elektrik üret ayda 800 TL kazan! İşte güneş paneli fiyatları

Güneş enerjisi paneli fiyatları seçtiğiniz markaya ve voltaja göre değişim gösteriyor. Çatıya bir güneş enerjisi kurmak anahtar teslim 20 bin liradan 50 bin liraya kadar çıkıyor. Küçük güneş enerjii panel fiyatları ise çok daha hesaplı.

Hem elektriğinizi üretip hem de ayda 800 lira ek gelir etmeye ne dersiniz? Artık herkes evinin çatısına güneş enerjisi panelleri kurup hem elektriğini üretebiliyor hem de fazlasını devlete satabiliyor. Çatıda elektrik üretimi kendini 7 ila 10 yıl arasında finanse ediyor. Peki güneş enerji paneli fiyatları ne kadar hangisini kurdurmak gerekiyor? İşte güneş enerjisi panelleri hakkında bilmeniz gerekenler;

Güneş paneli nasıl seçilmeli hangisi alınmalı : Öncelikle hangi tür güneş enerjisi alacağınıza karar vermelisiniz. Sonra da bunun gücünü seçmelisiniz.Üç çeşit güneş paneli bulunmaktadır. Birincisi monokristalin güneş paneli, ikincisi polikristalin güneş panelleri, üçüncüsü ince film güneş panelleridir. Peki hangisini seçmeli?

1-Monokristal Güneş Paneli : Güneş panelleri içinde verimliliği en yüksek olan monokristal güneş panelleridir. Monokristal güneş panellerinde verim %15 ile %18 arasındadır. Homojen yapıda olan monokristal güneş panelleri yüksek verimlilik sunduğundan en pahalı olan sistemdir. Uzun süreli yatırım yaptığınızı düşünecek olursanız bunu seçmenizde fayda var.

2-Polikiristal Güneş Paneli : Polikristal, yani çok kristalli güneş panelleri farklı kristal parçacıklarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan hücrelerin birleşiminden oluşur ve monokristal güneş panelleri kadar verimli değillerdir. Fakat polikristal güneş panelleri farklı açılardan gelen ışıkları daha iyi değerlendirdiği için bu verim kayıplarını büyük ölçüde telafi ederler. Polikristal güneş panellerinin kullanımı dünya genelinde daha yaygındır.