BIST 1.284
DOLAR 7,83
EURO 9,37
ALTIN 448,71

Canan Karatay'dan uyarı: Çok katı haşlanan yumurta....

Güçlü bir protein kaynağı olan yumurta, doğru pişirildiğinde anne sütü kadar değerli oluyor. Ancak uzmanlara göre gereğinden fazla sağlığımızı tehlikeye atabiliyor!

Kahvaltı masalarını süsleyen yumurta; rafandan, az pişmiş, kayısı, çok pişmiş bir şekilde ya da omlet olarak tüketilebiliyor. Özellikle diyet yapanların tercihi olan yumurta haşlamasına Canan Karatay önemli bir açıklama getiriyor.

Öncelikle omlet pişirirken tavaya eklediğiniz sucuk, salam, sosis gibi fabrikasyon ürünler, yumurtanın sağlık değerini düşürüyor. Bunun için en sağlıklısı tereyağında pişirilen sade omlet

Gelelim haşlanmış yumurtaya... Canan Karatay, haşlanmış yumurtanın rafadan tüketilmesinden yana. Protein açısından güçlü olan gıdayı tüketirken ilk tercihiniz rafadan ikinci tercihiniz ise kayısı kıvamında olsun

Çünkü çok fazla haşlanmış katı yumurtanın sarısının etrafında yeşil, gri renk oluşursa o yumurta doğal olmaktan çıkar. Prof. Dr. Canan Karatay grileşen yumurta sarısının kanserojen maddeye dönüştüğünü söylüyor.