Bugünün müziği 30 yıl önceye göre daha depresif

California Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, 1985-2015 yılları arasında üretilen şarkıların müzik yapısı ve sözleri açısından geçmişe kıyasla çok daha hüzünlü ve depresif olduğu tespit edildi.

Bugünün müziği 30 yıl önceye göre daha depresif - Sayfa 1

California Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, 1985-2015 yılları arasında üretilen şarkıların müzik yapısı ve sözleri açısından geçmişe kıyasla çok daha hüzünlü ve depresif olduğu tespit edildi. Adele, Ed Sheeren gibi günümüzün popüler müzisyenleri, geçmişe kıyasla daha mutsuz şarkılar üretiyor.

Bugünün müziği 30 yıl önceye göre daha depresif - Sayfa 2

1985 ile 2015 yılları arası yıllarda üretilen müzik konusunda araştırma yapıldı ve bugünün müziğinin geçmişe göre daha mutsuz ve depresif olduğu ortaya çıktı. California Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, İngiltere’de son 30 yılda üretilen yarım milyon şarkı incelendi ve müzikteki değişim tespit edildi.

Bugünün müziği 30 yıl önceye göre daha depresif - Sayfa 3

Buna göre şarkılar, tempo, ritim, majör veya minör anahtar gibi öğeleri değerlendiren matematiksel bir formüle dayanarak, eskiden olduğundan daha az mutlu ve ışıltılı bulundu. Buna göre şarkılar, tempo, ritim, majör veya minör anahtar gibi öğeleri değerlendiren matematiksel bir formüle dayanarak, eskiden olduğundan daha az mutlu ve ışıltılı bulundu.

Bugünün müziği 30 yıl önceye göre daha depresif - Sayfa 4

Araştırmaya göre günümüz şarkı sözleri de daha fazla toplumdan uzaklaşma ve yalnızlık temalı olarak öne çıktı. Araştırmacılar, 1985 ile 2015 yılları arasında müzik listelerinde yer alan 600 ve listelerde yer almayan 16 bin şarkıyı mutluluk, hüzün ve ışıltı gibi kriterler açısından inceledi.