Bugün gelen kar yolları kapattı! Meteoroloji 15 gün sürecek diyor

TÜRKİYE yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girerken sıcaklıklar mevsim normallerinin altına indi. Bir çok ilde kar yağışı etkili oldu. İstanbul'a perşembe ve cuma günü için dikkat çekildi.

Yeni bir soğuk ve yağışlı hava dalgası yurda giriş yaptı. Türkiye’nin büyük kısmında hava sıcaklıkları düşüşe geçerken kar ve yağmur yağışı da etkili olmaya başlıyor. Yurdun iç kesimlerinde etkili olan kar yağışı sebebiyle yollar kapanmaya başladı. Peki bu kar yağışı ne zaman etkili olacak, hangi illerde kar var. İşte meteorolojinin geçtiği verilerle haftanın hava durumu raporu:

Bu kez uzun sürecek: Yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava dalgası tahminlere göre şubat ayının ilk haftalarına kadar etkili olacak. Yurt genelinde sıcaklıklar 2 ile 4 derece arasında düştü. Ankara başta olmak üzere bir çok ilde kar yağışı etkili oldu. Kar yağışının etkilediği iller şunlardı : Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kastamonu, Ankara, Çorum, Kırşehir, Amasya, Yozgat, Sivas, Kayseri, Niğde, Nevşehir, Karaman, Kırşehir, Malatya, Maraş, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane ve Bayburt. 

Yollar kapandı : Kar yağışının etkili olduğu illerde ulaşımda sıkıntılar başladı. Bir çok ilin ilçeleri ve köyleri ile yolu kapandı. İşte Ajansın geçtiği veriler: 
*Sivas'ta kar yağışı nedeniyle 483 köye ulaşım sağlanamıyor. 
*Adıyaman'da kar yağışı nedeniyle kırsaldaki 119 yerleşim biriminin yolu kapandı. 
*Kastamonu'da etkili olan kar yağışı nedeniyle 24 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
* Elazığ'da etkili olan kar yağışı sonucu 73 köy yolu kapandı.

İstanbul'un merkezinde henüz kar yağışı görünmüyor. Meteorolojinin yayınladığı 5 günlük hava durumu tahminine göre perşembe ve cuma günü de kar bekleniyor. AKOM'un verilerine göre, İstanbul'da hava sıcaklıklarının 25 Ocak'a kadar mevsim normalleri ile 2-4 derece altında, 26 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Eylül ayından itibaren mevsim normalleri altında seyreden yağışlar nedeni ile yüzde 33'ler seviyesine kadar gerileyen baraj doluluk oranları son bir haftada etkili olan yağışlar neticesinde yüzde 53'ler seviyesine yükseldi.