Bu tavuk başka tavuk Bursa’da üretildi boyu 1 metreyi aştı

Bursalı bir girişimcinin Brezilya’dan yumurtasını getirerek üretmeyi başardığı dünyanın en büyük tavukları görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. Dudak uçuklatan fiyatı olan tavukların boyları ise 1 metre 20 santimi aştı.

Bu tavuk başka tavuk Bursa’da üretildi boyu 1 metreyi aştı - Sayfa 1

20 yıldır süs tavukları yetiştiriciliği yapan ve çiftliğinde onlarca çeşit süs tavuğu bulunan Ömer Faruk Erdönmez, ismini duyduğu dünyanın en büyük tavuğu olan İndio gigante cinsi tavukların yumurtalarını 4 yıl önce Brezilya’dan ithal etti. Ülkemizde hiç olmayan bu tavukları üretmeye başlayan girişimci, boyları bir metreyi geçen tavuklardan onlarca üretmeyi başardı.

Bu tavuk başka tavuk Bursa’da üretildi boyu 1 metreyi aştı - Sayfa 2

Erdönmez’in yetiştirdiği İndio gigante cinsi tavuklar bir metre 2 santim boyuna ulaştı. İriliğiyle görenlere bu nasıl tavuk dedirten hayvanların çift müzayedede 8 bin 300 liraya satıldı. Normal tavuklardan 3 kat daha büyük olan hayvanlar ülkemizde de büyük rağbet görüyor.

Bu tavuk başka tavuk Bursa’da üretildi boyu 1 metreyi aştı - Sayfa 3

Yetiştirdiği dünyanın en büyük tavuklarını satışa çıkartan girişimci gelen taleplere yetişmekte zorluk çekiyor.

Bu tavuk başka tavuk Bursa’da üretildi boyu 1 metreyi aştı - Sayfa 4

Dünyanın en büyük tavuklarından yaptığı araştırma sonucunda haberdar olduğunu ifade eden Ömer Faruk Erdönmez, “Bu tavuklar Brezilya’da 3 ırkın çiftleştirilmesi sonucu meydana çıkmış, boyu 1 metre 21 santime kadar çıkıyor" dedi.