Bu seçimde farklı! İttifaka mı partiye mi basacaksınız işte geçerli geçersiz oylar

Türkiye 24 Haziran 2018'de sandık başına gidiyor. Bu yıl iki ayrı oy pusulasında oy verilecek. Bu durum seçmende kafa karışıklığına neden oldu. “Yalnızca ittifaka oy atılabilir mi? Hem ittifaka, hem de bir partiye oy kullanabilir mi? 24 Haziran seçimleri ile ilgili tüm soruların yanıt haberimizde.

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kaldı. Türkiye 24 Haziran'da, Cumhurbaşkanı ve 27. dönem Milletvekili Genel Seçimi için, iki ayrı pusulada, ayrı ayrı oy verecek. Bu durum seçmenin aklının karışmasına, “Yalnızca ittifaka oy atılabilir mi? Hem ittifaka, hem de bir partiye oy kullanabilir mi? gibi sorulara neden oluyor. Ayrıca seçmenler bu yıl bir takım ilkler ve yeniliklerle de karşılaşacak. Peki oy pusulası nasıl geçerli geçerli veya geçersiz sayılacak? Hem ittifaka hem partiye oy verilebilir mi? Yalnızca ittifaka veya partiye oy atılabilir mi? Tüm bu soruların ve kafa karışıklığın yanıtı haberimizde.

Bir diğer yenilik 'Pusulaların üzerinde birden fazla mühür basılabilmesi.' Daha önce oy pusulaları üzerinde birden fazla mühür olduğunda geçersiz sayılıyordu. 24 Haziran seçimlerinde ise hem ittifak hem partiye ayrı ayrı oy verilebileceğinden, bu durum ortadan kalkıyor. Bu durum seçmende bir takım kafa karışıklıklarına neden oldu. YSK bu bu karışıklığın giderilmesi adına bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda oyların hangi durumlarda geçerli hangi durumlarda geçersiz sayıldığı durumları anlatılıyor.

İşte YSK'nin yayınladığı o kılavuz... İttifak unvanı bölümüne "EVET" veya "TERCİH" mührünün basılması halinde, bu oy ittifakın ortak oyu sayılır.