Bu mahallede oturanlar karşı tarafa geçip 1 dakika erken iftar açıyor

Bu mahallede oturanlar karşı tarafa geçip 1 dakika erken iftar açıyor

SAMSUN'un Ambartepe ve ilerisindeki Elimdağ mahalleleri ile Ordu'nun Şenbolluk Mahallesi'ni birbirinden ayıran dar yol bölgede oturanlara Ramazan ayında ilginç anlar yaşatıyor.

Bu mahallede oturanlar karşı tarafa geçip 1 dakika erken iftar açıyor - Sayfa 1

Samsun'un Terme ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Ambartepe ve ilerisindeki Elimdağ mahalleleri ile Ordu'nun İkizce ilçesine 24 kilometre mesafedeki Şenbolluk mahallelerini, 7 metre genişliğindeki yol ayırıyor. İki kentin sınırı olarak kabul edilen ve yarısı Samsun, diğer yarısı ise Ordu'ya ait yol, bölgede yaşayanlara ilginç durumar yaşatıyor. 

Bu mahallede oturanlar karşı tarafa geçip 1 dakika erken iftar açıyor - Sayfa 2

Mahalle sakinleri, yolun karşısına geçtikleri anda bulundukları kenti de değiştirmiş oluyor. Yola bakan binalarda karşılıklı evlerde oturanlar ayrı illerde yaşıyor. Ev sahipleri birbirlerini sabit telefon hatlarından ararken ise şehirler arası kod kullanmak zorunda kalıyor. 

Bu mahallede oturanlar karşı tarafa geçip 1 dakika erken iftar açıyor - Sayfa 3

Bir adımla kent değiştiren mahalle sakinleri, karşılıklı oturdukları evlerde ramazan ayında 1 dakika arayla oruçlarını açıyor. Sahur vaktinde ise Ordu kısmında yaşayanlar oruca yaklaşık bir dakika erken başlarken iftarda ise Samsun tarafında yaşayanlar oruçlarını yaklaşık 1 dakika geç açıyor. 

Bu mahallede oturanlar karşı tarafa geçip 1 dakika erken iftar açıyor - Sayfa 4

Karşılıklı evlerde oturup oruçlarını 1 dakika arayla açan vatandaşlar, bu duruma alıştıklarını söylüyor. Bölgenin geleneği gereği vatandaşlar iki caminin avlusunda bir araya gelip kurulan sofralarda oruçlarını da hep birlikte açıyor.