DÜNYA

Bu görüntüler ülkeyi ayağa kaldırdı! 2011 felaketine işaret ediyor

Japonya'da karaya vuran devasa balıklar, akıllara 2011 yılında 19.000 kişinin yaşamını yitirdiği felaketi getirince ülke ayağa kalktı.

Dünyadaki depremlerin yüzde 81'inin gerçekleştiği pasifik deprem kuşağında yer alan Japonya, her ne kadar bu afetin önüne geçmek için sıkı önlemler alsa da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir manzara, ülkede büyük bir panik yaşattı. Sığ sularda çok nadir görülen iki devasa kürek balığının karaya vurması, akıllara direkt 2011 yılını getirdi.

Balıkçılar, geçtiğimiz cuma günü Fushan İlçesinde 4 metre uzunluğunda kürek balığı buldu. Hemen Uozu Akvaryumu’nda inceleme altına alınan balık, bölgedede yaşayan vatandaşları tedirgin etti.

Yerel basın genelde derin sularda yaşayan kürek balıklarının ortaya çıkmasının bir felaketin habercisi olduğunu iddia etti. Toyama Körfezi’nde benzer boyutlarda 2 balık daha çıkmasının ardından bu canlıların sığ sulara geçiş yapmasının sebebi olarak deprem veya tsunami olduğu iddiaları ortaya atıldı.

Japonca adı ryugu no tukai yani “Ejderha Krallığı’nın Sarayı’nın habercisi” olan balık hakkında bilim insanları da tartışmaya girdi. Japon basınına konuşan Kagoshima Üniversitesi Profesörü Hiroyuki Motomura, “Bu balık çok nadir görülen bir balık değil. Fakat bence bu balığın sığ sulara geçme sebebi onun sağlık durumunun iyi olmaması. Fiziksel olarak yeterli düzeyde değildi ve akıma kapılınca sığ sulara sürüklenerek yaşamını yitirdi” dedi. Motomura, kürek balıklarının depremi öngöremediğini de vurguladı.

Fakat profesörün bu açıklamalarına yerel basın sıcak yaklaşmadı… Zira 2010 yılında ülkenin kuzeyinde en az 10 kürek balığının karaya vurduğu açıklanırken, bu olaydan aylar sonra Mart 2011’de 9 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Korkunç bir tsunamiyi tetikleyen olayda 19.000 kişi yaşamını yitirmiş ve Fukuşima nükleer santrali yok olmuştu.

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar