BIST 1.346
DOLAR 7,79
EURO 9,30
ALTIN 453,03

Bu 5 kanser türünde erken teşhis mümkün!

Kanser hastalığında erken teşhisin önemi sürekli vurgulanıyor. Erken teşhis özellikle bu hastalıkta oldukça önemli. Peki çok fazla türü bulunan kanserin hangi türlerinin erken teşhisle bulunup tedavisindeki başarının da çok daha mümkün olduğunu biliyor musunuz?

Kanserden bahsederken erken teşhisten bahsetmemek mümkün değil. Araştırmalar gösteriyor ki kanser ne kadar erken saptanır ve tedavi edilirse tedavi başarısı da o düzeyde artıyor. Örneğin erken evre kolon kanseri, meme kanseri ve lenfomada tedavinin başarı oranı yüzde 90'ın üzerine çıkıyor. Bu nedenle kendinde bazı farklılıklar yaşayanların mutlaka ilgili uzmana görünmeleri gerekiyor.

GENETİK ÖYKÜNÜN DE ÖNEMİ BÜYÜK: Genetik geçiş kanserde büyük rol oynuyor. Bu nedenle ailesinde kanser öyküsü olanlar mutlaka tarama testlerine özen göstermeli. Ayrıca hiç bir şikayeti olmasa bile belli aralıklarla mutlaka bazı tarama testlerinden geçmek gerekiyor.

MEME KANSERİ: Meme kanseri son yıllarda görülme oranları hızla artan kanser türlerinden biri. Ancak erken teşhis bir çok kanser türünde olduğu gibi tedavi şansını oldukça artırıyor. Erken teşhis için 25 yaşından itibaren kadınların her adet dönemi öncesinde mutlaka kendi kendine meme muayeneleri yapmaları gerekiyor.

Bu muayeneler sırasında herhangi bir farklılıkla karşılaşılmaması durumunda ve ailede de bir risk faktörü yoksa 40 yaşından itibaren yılda bir defa muayene olunmalı, doktorunuzun önerdiği periyotlarla da ultrason ve mamografi çektirilmeli. Memede hissedilen bir değişiklikte ise zaman kaybetmeden bir genel cerrahi uzmanıyla iletişime geçilmeli.