HABER /  GÜNCEL

'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş unutulmadı

TÜRK halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı Neşet Ertaş, ölümünün 6. yılında Kırşehir'deki mezarı başında anıldı. Usta sanatçının anma törenine ailesi, siyasi isimler ve çok sayıda seveni katıldı.

Neşet Ertaş, ölümünün 6. yılında memleketi Kırşehir'deki mezarı başında anıldı. Ertaş'ın merkez Bağbaşı Mezarlığı'ndaki kabri başında anma programı düzenlendi. Din görevlisinin Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından, dualar okundu.

Bozlak ustasının oğlu Hüseyin Ertaş, kardeşleri Ayşe Garip, Nadiye Ertuğrul, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş'ın kabrine su dökerek, dua etti.

Vali Akın, programın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırşehir'in yetiştirdiği en önemli ozanlardan birisinin merhum Neşet Ertaş olduğunu söyledi.

Ertaş'ın 2012 yılında vefat ettiğini, ölümünün yıl dönümünde kendisini minnet ve şükranla andıklarını dile getiren Akın, "Ailesi, oğlu, kız kardeşleriyle duamızı yaptık. Allah'tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun diyorum. Ozanlar kolay yetişmiyor. Neşet Ertaş, garip babası olarak bilinen, hiçbir zaman dünya malına tamah etmeyen, her zaman sevgiyi, hoşgörüyü önceleyen bir insandı. Bu yönüyle de ülkemizde bütün milletimizin gönlünde taht kurmuş bir insandır." diye konuştu.

"HAKKINDA NE SÖYLESEK AZ KALIR"
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de büyük ustayı ölümünün yıl dönümünde rahmetle, duayla ve minnetle andıklarını belirtti. 

"Bozkırın Tezenesi"nin bu toprakların yetiştirdiği en önemli isimlerden olduğunu vurgulayan Bahçeci, şöyle devam etti:

"Anadolu insanının duygusudur, hüznüdür, aşkıdır Neşet Ertaş. Ne söylesek az kalır. Hayatı boyunca mütevazılığı elden bırakmamış, kişiliği ve sanatıyla örnek olmuş bir insandır. Bir insan düşünün ki vefatından yıllar sonra bile örnek alınabiliyor. Hala şehrine, ülkesine hizmet edebiliyor. Bu, Allah'ın herkese bahşedebileceği bir özellik değildir. Cenaze töreninde bunu görmüştük. Cenaze töreninde de binlerce insan akın etti." 

"OZANLARIMIZ HALKIMIZIN DİLİDİr. KİMİ GÖNÜL DİLİ; KİMİ HAK DİLİDİR"
Neşet Ertaş'ın oğlu Hüseyin Ertaş da babasının acısının hala yüreklerinde taze olduğunu dile getirerek, her zaman olduğu gibi bütün sevenlerinin, devlet büyüklerinin ölüm yıl dönümünde bozlak ustasını yalnız bırakmadığını söyledi.

Söyleyecekleri kelimeler yanlış anlaşılır düşüncesiyle bugüne kadar pek konuşmadıklarını belirten Hüseyin Ertaş, şunları kaydetti:

"ONLARIN ESERLERİNE SAHİP ÇIKMAK; NESİLLERE AKTARMAK EN BÜYÜK SEVGİ,SAYGI"
"Babamızın hatırasına zarar gelmesin diye, belki yanlış anlaşılır diye pek konuşmadık. Bazı yanlışlıkları görüyoruz. Ozanlarımız halkımızın dilidir. Kimi gönül dili, kimi hak dilidir. Onların bize bıraktığı tek miras eserleridir. Gerçekten gönülden sevenlerinin görevi bu eserlere sahip çıkmak. Sahip çıkmak da onların eserlerini, yanlış katmadan, onların okuduğu gibi okumakla olur. Sözlerini, müziğini değiştirmeden hatta mümkünse kendilerinden dinleyerek icra ederlerse, bir dahaki nesillere doğru düzgün bozulmadan aktarılırsa onlara gösterilecek en büyük sevgi, saygı budur; onların eserlerine sahip çıkmak, aslını bozmadan aslından uzaklaştırmadan diğer nesillere aktarmak."

Halkın babasına olan sevgisi ve duaları için teşekkür eden Ertaş, "Görüyoruz ki bütün memleketimiz aynı his ve duyguda. Bizleri yalnız bırakmadılar. Sağ olsunlar, hepsine teşekkür ediyorum. Acı paylaşıldıkça azalır diye bir söz vardır. Burası hiç boş kalmıyor. Sadece yıl dönümünde değil, her zaman ziyaret ederek dualarını eksik etmiyorlar. Yıl boyunca gelen giden oluyor. Hepsine teşekkür ediyoruz duaları için. Gerçek sevgi de bu." diye konuştu.

Anma programına, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Kırşehir Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, Ertaş'ın kuruluşuna önderlik ettiği Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu üyesi sanatçılar ve çok sayıda kişi katıldı.

Fotoğraflarla Neşet Ertaş'ın hayatı!

ÖNCEKİ HABERLER
İran'dan ABD'nin görüşme teklifine flaş yanıt
Cihat Tamer kimdir kaç yaşında Emrah olayı
Anayasa Mahkemesi'nden devrim gibi karar! Erişim engeline tazminat...
Sedanur'un katili kim? Müge Anlı'ya çıkan Himmet Uç gözaltında
Yeni CIA Başkanı açıkladı: Türkçe bilen ajanlar işe alıyoruz
Kadınların araba kullanması günah mı? Diyanet ne diyor 90 KM sınırı
Yorumlar