BIST 1.321
DOLAR 8,00
EURO 9,50
ALTIN 465,10

Böyle giderse çocuk göremeyeceğiz ! Bilim adamlarından korkutan açıklama

Hem dünya hem de Türkiye nüfusu ile ilgili korkutan araştırma Amerika'dan geldi. Buna göre tüm dünyada doğurganlık hızı düşüyor ve bu neslin yenilenemeyeceği anlamına geliyor.

Washington Üniversitesi Sağlık Değerleri ve Gelişimi Enstitüsü, dünyadaki doğurganlık hızını araştırdı. Buna göre dünyada toplam doğurganlık hızının 1950'den bu yana yarıya düştüğünü gösterdi. Toplam doğurganlık hızı, bir kadının yaşamı boyunca dünyaya getirdiği ortalama çocuk sayısı anlamına geliyor. ABD merkezi tıp dergisi The Lancet'te yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, 1950 yılında 4,7 olan bu oran 2017'de 2,4'e geriledi.

NÜFUS YENİLENEMİYOR : Rapor, bununla birlikte dünya nüfusununsa 1950'den bu yana üç kat arttığını, 2,6 milyardan 7,6 milyara çıktığını belirtti. Dünya ülkelerinin yarısında oran, nüfus yenilenme düzeyinin altında Toplam doğurganlık hızındaki düşüş, dünya ülkelerinin yaklaşık yarısında, mevcut nüfusu sürdürebilecek oranda çocuk doğmadığı anlamına geliyor.

ÇOCUK YOK NİNE DEDE VAR Bu, birçok toplumda torundan çok anneanne ve dedenin olacak olması demek. Araştırmacılar, sonuçları "büyük bir sürpriz" olarak yorumluyor. Yayımlanan araştırma, 1950-2017 arasındaki dönemde, tüm dünya ülkelerindeki verileri inceledi. Sonuçlar, ülkeden ülkeye büyük farklılık gösteriyor. Örneğin Batı Afrika'daki Nijer'de toplam doğurganlık hızı 7,1 iken Kıbrıs'ta ise kadınlar ortalama bir çocuk sahibi oluyor. Bir ülkede toplam doğurganlık hızının ortalama 2,1'in altına düşmesi durumunda nüfus, azalma eğilimine giriyor.

DÜNYANIN YARISINDA DURUM AYNI Araştırma kapsamında incelemeye başlanan ilk yıl olan 1950'de, dünyada bu durumda olan hiçbir ülke yoktu. Ancak 2017 itibariyle dünya ülkelerinin yaklaşık yarısında hız, bu seviyenin altında düşmüş durumda. Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyor. Araştırmayı BBC'ye değerlendiren, Washington Üniversitesi Sağlık Değerleri ve Gelişimi Enstitüsü'nden Prof. Dr. Christopher Murray, "Eğer başka hiçbir şey olmazsa, bu ülkelerdeki nüfus azalacak. Bu, dikkat çekici bir değişim" diyor.