Bingöllüleri zengin eden Sarıçiçek göktaşının sırrı çözüldü! Tam 22 milyon yıllık...

2015 yılında ilk olarak Bingöl'ün Sarıçiçek köyünde görülen ve köylülerin, gramını 30 ila 60 dolar arasında değişen fiyatlarla bilim insanlarına sattığı Sarıçiçek göktaşının sırrı çözüldü.

NASA'dan ve farklı ülkelerden bilim insanlarının son yıllarda en gözde uğraş konusu olan Sarıçiçek göktaşının gizemi ortaya çıktı. 2015 yılında Bingöl'e düşen göktaşının, Mars ve Jüpiter arasındaki bir asteroidden 22 milyon yıl önce koptuğu bilimsel olarak açıklandı.

Ege Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, NASA'dan bilim insanlarının bulunduğu 79 kişilik ekip, gizemli göktaşı üzerinde çalışıp bu göktaşını bilimsel bir makale haline getirdi. Dünyada nadir görülen bu göktaşının, Mars ve Jüpiter arasındaki 4 Vesta asteroidinin güneyindeki kraterden 22 milyon yıl önce koptuğu tespit edildi.

Göktaşlarının yaşı, yapısal özellikleri ve geldiği noktaya dair yaklaşık 9 yıldır meteoritler ve asteroit madenciliği üzerine çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Doç. Dr. Ozan Ünsalan, şunları kaydetti:

"NASA- SETI Enstitüsünden Dr. Peter Jenniskens ve bir öğrencimle köydeki çalışmalarımızda 343 gök taşı örneği topladık. NASA'nın DAWN görevi kapsamında elde ettiği verilerden de yararlanarak nadir görülen bu gök taşının, Antonia kraterinden 22 milyon yıl önce koptuğunu tespit ettik.