BIST 1.153
DOLAR 8,19
EURO 9,65
ALTIN 501,90

Bingöl'de inanılmaz mağaranın altında gizli geçit var deniyor

M.S. 5'inci yüzyılda Roma İmparatorluğu bünyesinde yaşayan Hristiyanların yaşadığı Bingöl'deki Zağ Mağaraları, görenleri hayran bırakıyor.

Bizans döneminden günümüze kadar gelen tarihi bir miras olan Solhan ilçesindeki Zağ Mağaraları, uzun yıllar baskı gören Hristiyanların saklandıkları, ibadetlerini gizli yaptıkları ve yaşamların sürdükleri yer olarak kullanılıyordu. Beş ayrı kattan oluşan mağara, şimdilerde turizme kazandırılmayı bekliyor.

Murat Nehri'ne bakan tarafı yaklaşık yerden 300 metre yükseklikte bulunan mağaranın katlar arası çapraz geçişleri bulunuyor. Katlar arası geçiş yuvarlak bacalarla, odadan odaya geçişler ise kapılarla sağlanıyor.

Gözetleme kuleleri bulunuyor: Birinci katında zahire depoları, orta katta oturma odaları, en üst katta ise iki harem odası yer alıyor. Katlar arası geçişlerin yuvarlak bacalarla sağlandığı mağaranın en üst tarafında gözetleme kuleleri bulunuyor. 

Mağara tarihi kesin bilinmiyor: Döneme özgü mimarisiyle dikkat çeken mağara hakkında konuşan Bingöl Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Nebi Butasım, Zağ Mağaraları'nın tarihi hakkında kesin bir bilginin olmadığını belirterek, mağaranın tarihinin ortaya çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.