BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
DÜNYA

Bill Gates geleceğin tuvaletini tanıttı! 200 milyon dolarlık proje

Bill Gates'in Çin'in başkenti Pekin'de yeni tuvalet teknolojilerinin tanıtıldığı Yeniden Keşfedilen Tuvalet Fuarı'nda yaptığı konuşma ve yeni projesi, dünya üzerine gündeme oturdu.

Yeniden Keşfedilen Tuvalet Fuarı'nda sahneye elinde insan dışkısının bulunduğu kavanozla çıkan Gates, kavanozda 200 trilyon rotavirüs hücresi, 20 milyar şigella bakterisi ve 100 bin parazit kurdu yumurtası bulunabileceğine işaret etti.

Gates, "10 yıl önce dışkı hakkında bu kadar çok şey bileceğimi tahmin edemezdim. Melinda'nın (eşi) yemek masasında tuvaletler ve dışkı atığı konusunda konuşmayı bırakmamı isteyeceğini hiç düşünmezdim" ifadesini kullandı.

200 milyon dolarlık projeler: Bill & Melinda Gates Vakfının son 7 yıldır gelişmiş tuvalet teknolojilerinin araştırılmasına en az 200 milyon dolar harcadığı ifade ediliyor. Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, dünyada 2,3 milyar kişi hala tuvaletsiz yaşıyor.

Dışkı gübreye dönüşüyor!: Bunun her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne yol açan dizanteri, difteri ve kolera gibi hastalıklara neden olduğu belirtiliyor. Yeni projede tuvaletler kanalizasyona ve suya hiçbir şekilde ihtiyaç duymuyor. Sistem kimyasallar sayesinde dışkıyı gübreye dönüştürüyor.

Microsoft'un sahibi olan Bill Gates önderliğindeki Gates Vakfı, kirli suların içilebilmesini sağlayan bir makine üretme projesine sahipti. Janicki İşleyicisi olarak adlandırılan makine, lağım sularını içme suyu, elektrik ve gübre olarak kullanılan steril bir küle dönüştürüyor. Sistem, Janicki operatörünün belirlediği ücret karşılığında lağım pisliğini satın aldıktan sonra maliyetinin şebekeye elektrik satarak karşılaması üzerinden yürüyecekti.

Bill Gates 2015 yılında da üretimine başlamak istediği bu makineyi tanıtırken lağım sularından arıtılan bir bardak suyu içmiş ve bu olay bütün dünyada yankı uyandırmıştı.

Sitene Ekle
Etiketler
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Bayrampaşa kaymakamlığında korkunç olay! Kadın polis kendini vurdu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Atatürk'ün uzaydan geldiğini düşünüyorum
Kurtulmuş: Yeniden aday olacaklarını zannetmiyorum
Babayı çıldırtan itiraf ! Silahlar konuştu
Nazmiye Oruçoğlu cinayetinde flaş gelişme! Mahkeme kararını verdi
Sınıfta skandal! Öğretmen sunum yaparken cinsel içerikli film açtı!
Süleyman Soylu'dan uyuşturucu talimatı! Ayaklarını kırın
Kadın sürücü geri viteste dükkana daldı
Cinsel ilişki vaadiyle günübirlik eve gitti sonrası korkunç
Yorumlar