Bilim insanları muz nohut ve yer fıstığını önerdi! Bağırsak bakterilerini iyileştiriyor

Bilim insanları muz nohut ve yer fıstığını önerdi! Bağırsak bakterilerini iyileştiriyor

ABD’li bilim insanlarının Bangladeşli çocuklara yönelik yaptığı araştırmada muz, nohut ve yer fıstığının bağırsak bakterilerini iyileştirdiğini ve büyümelerine yardımcı olduğunu tespit etti.

Bilim insanları muz nohut ve yer fıstığını önerdi! Bağırsak bakterilerini iyileştiriyor - Sayfa 1

Araştırmacılar, öncelikle Bangladeşli çocukların sağlıklı bağırsaklarında bulunan başlıca bakteri türlerini inceledi, ardından da hayvanlarda hangi tür besin setlerinin bu bakteri türlerini güçlendirdiğini test etti. 

Bilim insanları muz nohut ve yer fıstığını önerdi! Bağırsak bakterilerini iyileştiriyor - Sayfa 2

Bangladeşli çocuklara yönelik yapılan araştırmanın sonucunda muz, nohut ve yer fıstığının vücuttaki sağlıklı mikropları artırdığı ve çocukların gelişimine yardımcı olduğu tespit edildi.

Bilim insanları muz nohut ve yer fıstığını önerdi! Bağırsak bakterilerini iyileştiriyor - Sayfa 3

Son olarak yetersiz beslenen 12 ila 18 aylık 68 bebek üzerinde çeşitli besinlerden oluşan diyet türlerini deneyen araştırmacılar içlerinde muz, soya, yer fıstığı unu ve nohutun bulunduğu diyet türünün kemik büyümesi, beyin gelişimi ve bağışıklık fonksiyonu ile bağlantılı bağırsak bakterilerini artırdığını tespit etti.

Bilim insanları muz nohut ve yer fıstığını önerdi! Bağırsak bakterilerini iyileştiriyor - Sayfa 4

Çocukların gelişiminin yakından izlendiği araştırmada elde edilen sonuçların yetersiz beslenen çocuklarda kemik, beyin ve vücut gelişimine yardımcı olması bekleniyor.