BIST 1.193
DOLAR 7,92
EURO 9,28
ALTIN 484,14

Beyninizi 4 günde öldüren besinler! Uzmanlar uyardı

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre tüketilen bazı besinler, 4 gün içinde beyninizin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre beynin hangi besinlerden olumsuz etkilendiği araştırılmış ve şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda, düşünme ve hatırlama becerilerini olumsuz yönde etkileyen bazı besinler açıklanmıştır.

Buna benzer bir diğer araştırma İngiltere'de yapılmış. Burada da deneklerin dikkat ve hafıza fonksiyonlarıyla beraber ruh hallerinin de bozulduğu ortaya çıkmıştır. İşte aşırı tehlikeli olabilecek o besinler...

AYÇİÇEK YAĞI: Ayçiçek yağı özellikle ısı teması esnasında toksin üreterek kolesterolü yükselten maddeler üretir. Bu maddeler kalbi olumsuz etkilediğinden vücutta sağlıklı bir kan akışını da engelmiş olur. Dengesiz kan akışı sinirlerin sağlıklı bir şekilde beyne ulaşmasını engeller. Bu da zamanda beyindeki sağlıklı hücrelerin azalmasına neden olur.

ŞEKER: Vücuda giren işlenmiş şeker kandaki şeker oranını olumsuz yönde artırarak beyne kadar bu maddenin taşınmasına neden olur. Beyindeki şeker oranı artıkça protein azalır. Bu da sinirleri olumsuz etkiler. Özellikle işlenmiş şekerler öğrenme kabiliyetini azaltır.