HABER /  YEREL SEÇİMLER 2019

Bekir Pakdemirli: Türkiye tarımsal hasılada Avrupa'da birinci

Anadolu Ajansı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, küçükbaş hayvan sayısında Avrupa'da birinci, büyükbaş hayvan sayısında Avrupa'da ikinci" açıklaması yaptı.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde moderatörlüğünü BNP Cardif Türkiye CEO'su  Cemal Kişmir'in üstlendiği "Tarımın Ajandası" oturumunda konuşan Bakan  Pakdemirli, tarımın teknik bir konu olduğunu, bu nedenle üzerinden siyaset  yapılan bir meta olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

"Türkiye tarımsal hasılada Avrupa'da birinci"

Pakdemirli, uzun vadede tarımın her gün konuşulan, eleştirilen bir  konu halinden çıkması gerektiğini belirterek, "Kılıçdaroğlu saman ithalatından  bahsediyor, Türkiye'nin ihtiyacı 66 milyar ton, ithal edilmiş saman 9 bin ton.  150 bin dolar bedelli saman ithal edilmiş. Neden ithal edildiğini bilmiyorum ama  bir ülkenin ithalatı da olabilir, ihracatı da olabilir. Konuşurken rakamlar  üzerinden konuşmamız lazım. Türkiye tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, küçükbaş  hayvan sayısında Avrupa'da birinci, büyükbaş hayvan sayısında Avrupa'da ikinci.  Hayvancılıkta da aşağı yukarı 2-2,5 misli bir büyüme var." değerlendirmesinde  bulundu.

Tarımda Milli Birlik Projesi

Pakdemirli, sivil toplumun tarım anlamında önemli olduğunu belirtti. Yeni bir proje için hazırlıklarının sürdüğünü aktaran Pakdemirli, "Tarımda Milli Birlik adında bir projemiz var, bunu da inşallah Nisan, Mayıs ayı içinde açıklıyor olacağız. Alt detaylarını da şu anda doldurma aşamasındayız,  yüzde 90-95 oranında bitirdik. Tarımın Türkiye'deki yol haritası, bundan sonraki  25-30 yıllık süreç belli." ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'nin Ankaragücü maçı hazırlıkları başladı
Önce gürültü yaptılar! Sonra evlerine gelen polisi bıçakladılar
Eyüpsultan'da fidanlıkta top mermisi bulundu
Bakan Hulusi Akar ve komutanlar Suriye sınırının sıfır noktasında!
Galatasaray Kulübü'nün toplam borcu 3 milyara dayandı
Nişantaşı Üniversitesi kimin sahibi Levent Uysal kimdir Doğa kolejini aldı
Yorumlar 5 yorum