Bebeğinize sakın bunu yapmayın! Kundaklamak ve kucağa almak...

Yenidoğan bebek hakkında yapılan yanlışları sıralayan Uzmanı Dr. Banu Mutlu Özyurt, geleneksel uygulamaların bebeğe ciddi derecede zararlar verebileceğinden bahsetti.

Geçmişten gelen "Yenidoğan bebeğin gözüne sürme çekmek, sarı tülbentle sarılık geçirmeye çalışmak, sıkı kundaklamak, şımarmasın diye kucağa almamak ve tuzlamak" gibi yöntemlerin tehlikeli olabileceğinden bahseden Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Banu Mutlu Özyurt, geleneksel yöntemlerin en fazla uygulandığı bu dönemi, bebeğe en fazla zarar verilen dönem olarak nitelendirdi.

Geleneksel uygulamaların bebeğin iyileşme sürecini uzatabildiğinden bahseden Özyurt, "Bu uygulamalar sakatlık, hastalık ve hatta ölümle sonuçlanabiliyor" diyerek uyarılarda bulundu. Nazar boncuğu ve altın takma gibi geleneklerin bazıları masumken, bazıları bebeğe zarar verebiliyor, diyen Özyurt, yapılan yanlışları şu şekilde sıraladı:

Sıkı kundak yapmak
Sıkı kundak yapmak bebekte kalça çıkıklığına, göze sürme çekmek enfeksiyona, ilk defa emzirmek için üç ezan vakti beklemek bebekte kan şekeri düşmesine neden olur.

Bebeği tuzlamak
Bebeği tuzlayarak uzun saatler bunu vücudunda tutmak, bebeğin sadece tenine değil beyin fonksiyonlarına zarar veriyor, hücreleri çalışamaz hale geliyor