BIST 1.524
DOLAR 7,45
EURO 9,00
ALTIN 438,06
HABER /  DÜNYA

Barzani zor durumda: KYB referandumdan desteğini çekti!

Daha önce 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumuna desteğini açıklayan KYB, şimdi de referandumunun iptali için uluslararası toplumun sunduğu teklifin dikkate alınmasını istedi.

Abone ol

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani genel sekreterliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), 25 Eylül referandumunun iptal edilmesi için uluslararası toplum tarafından sunulan teklifin dikkate alınması uyarısında bulundu.

KYB Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar tarafından yapılan yazılı açıklamada, "KYB olarak, dünya, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin içerisinde olduğu durumu göz önünde bulundurarak, dost ülkeler ve Birleşmiş Milletler'in (BM) sunduğu teklifin dikkate alınması gerektiği kanaatindeyiz. Teklifin dikkate alınması, halkımızın gerçekleştirmek istediği stratejik hedeflere hizmet ediyor"  ifadeleri kullanıldı.

Bahtiyar, KYB'nin bu görüşünü Sabah saatlerinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbürosu ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut  Barzani'ye ilettiklerini aktardı.

Süleymaniye ve Kerkük kentinde güçlü bir tabana sahip olan KYB'nin referanduma 48 saat kala böyle bir açıklama yapması, Barzani'ye desteğini çektiği şeklinde yorumlanıyor. Açıklamanın sandıklarda hayır oyunun çıkma ihtimalini  artıracağı iddia ediliyor.

IKBY Parlamentosu'nda 18 milletvekiline sahip KYB, 25 Eylül referandumunda Barzani'ye en çok destek veren 2'nci parti konumundaydı.

ÖNCEKİ HABERLER
Irak-Suriye tezkeresi Meclis kararı son durum
Erdoğan'ın açıklamaları Yunanistan'ı korkuttu!
PKK/PYD, Deyrizor'un en büyük gaz üretim tesisini ele geçirdi
İstanbul'un trafik çilesi başladı
Talabani'nin oğlu 'referandum ertelendi' dedi
Oda seçimleri erteleniyor!
ABD'nin taciz uçuşu Kuzey Kore'yi kızdırdı
İstanbul'da DEAŞ operasyonu: Onlarca gözaltı var!
Kuzey Kore'den Trump'a yanıt geldi
Amerikan savaş uçaklarından Kuzey Kore tehditlerine cevap
Yorumlar 11 yorum