Balık sezonu açıldı! Taze balık nasıl anlaşılır hangi balıkları nasıl tüketmeliyiz?

Balık sezonu açıldı! Taze balık nasıl anlaşılır hangi balıkları nasıl tüketmeliyiz?

Sonbaharın gelmesiyle balık sezonu da açılmış oldu. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bu besin, 'satın alırken nelere dikkat etmeliyiz', 'hangi çeşidini tüketmek daha yararlı' ve 'nasıl pişirilmeli' sorularını da beraberinde getirdi. İşte, o soruların cevapları...

Balık sezonu açıldı! Taze balık nasıl anlaşılır hangi balıkları nasıl tüketmeliyiz? - Sayfa 1

DENİZDEN GELEN ŞİFA: Denizden gelen vitamin ve mineraller size ‘sağlık’ getiriyor. Denizden gelen sağlık, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor… Kemiklerin erimesini önlüyor… Zihni açarak hafıza kaybı ile unutkanlığa karşı etkili oluyor… Saçları ve cildi besliyor… Keskin gözler için de birebir... Faydaları saymakla bitmeyen ve sağlıklı bir beden için altın niteliğinde olan balığı da doğal olarak sofralardan eksik etmemek gerekiyor.

Balık sezonu açıldı! Taze balık nasıl anlaşılır hangi balıkları nasıl tüketmeliyiz? - Sayfa 2

Uzmanlar, haftada en az 2 gün balık tüketilmesi gerektiğine vurguluyor. Ancak balığın bu özelliklerinden en etkili şekilde faydalanabilmek için de tazeliğinin nasıl anlaşılacağından pişirme yöntemine, yanında neler tüketilmesi gerektiğinden nelerden kaçınılması gerektiğine kadar birçok noktaya da dikkat etmek gerekiyor.

Balık sezonu açıldı! Taze balık nasıl anlaşılır hangi balıkları nasıl tüketmeliyiz? - Sayfa 3

PEKİ TAZE BALIK NASIL ANLAŞILIR? Balığın taze mi yoksa bayat mı olduğunu anlamak için birçok püf noktası var: 1- GÖZÜNE BAKIN: Gözü canlı ve dışa doğru bombeli olmalı.

Balık sezonu açıldı! Taze balık nasıl anlaşılır hangi balıkları nasıl tüketmeliyiz? - Sayfa 4

2- PULLARINA DOKUNUN: Pulları canlı ve parlak olmalı. Pulları dokunulduğunda düşmemeli.