Baharatların tazeliğini bu yöntemlerle koruyun!

Baharatların tazeliğini bu yöntemlerle koruyun!

Yemekleri lezzetlendirmede en çok kullanılan baharatların tazeliğini korumak oldukça önemli. İşte doğru yöntemler...

Baharatların tazeliğini bu yöntemlerle koruyun! - Sayfa 1

Baharatlar uzun vadede kullanılan, çabucak tüketilmeyen ürünler. Haliyle bozulmadan saklamak da epey zor oluyor. Bazı yöntemlerle baharatların daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte baharatları aroması bozulmadan uzun bir süre saklamak için bilmeniz gerekenler...

Baharatların tazeliğini bu yöntemlerle koruyun! - Sayfa 2

Hava geçirmeyen saklama kapları Baharatların hava ile temas etmeleri çabucak bozulmalarına neden olur. Hava geçirmeyen baharatlıklarla, baharatlarınızın uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Baharatların tazeliğini bu yöntemlerle koruyun! - Sayfa 3

Işıktan ve ısıdan uzak tutmak Baharatlar nemli ve sıcak ortamlarda çabucak bozulur. Bu nedenle baharatlarınızı kapalı ve serin ortamlarda muhafaza etmenizde yarar var. Örneğin, yemek yaparken baharatlarınızı ocağa yakın tutmamalı, işiniz bittiğinde hemen yerine kaldırmalısınız. Çünkü ocaktaki sıcaklık baharatların bozulmasına neden olabilir. Buzdolabı baharatları muhafaza etmek için en uygun ortamlardan biridir.

Baharatların tazeliğini bu yöntemlerle koruyun! - Sayfa 4

Cam kavanoz tercih etmeyin Işık baharatların düşmanı olduğundan ve cam kavanozlar da ışık aldığından, ışık geçirmeyen seramik saklama kaplarını veya kavanozları tercih etmeniz, baharatlarınızın daha uzun süre taze kalmasını sağlar.