Bağırsaklarınızı bu besinlerle kansere karşı korumaya alın!

Bağırsaklar, bağışıklık sistemi bozuklukları, kanser, diyabet, depresyon, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi hastalıklardan korunmak için büyük önem taşır. Bu yüzden bağırsak florasını dengede tutmak gerekir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, bağırsak sağlığına yardımcı besinleri açıkladı.

Bağırsak sağlığımız ne kadar iyiyse, aslında kendimizi o kadar iyi hissediyoruz. Bağırsaklarımıza nasıl iyi davranırsak da o kadar iyi bir sindirim sistemi ile karşılaşıyoruz. Sağlıklı beslenme, sigara ve alkolden uzak durup stresle vedalaşma bağırsaklarımızda bulunan iyi bakterilerin sayısını artırıyor. Böylece gelişen sağlıklı bağırsak florası hastalıklara karşı daha güçlü oluyor. Sindirimin son bulduğu bağırsaklardan toksik öğelerin atılımı gerçekleşiyor. Ancak bozulan florayla birlikte bağırsaklardaki bariyer bozulur ve toksik maddeler geri emilmeye başlar. Bu emilim sonucunda da bağışıklık sistemimiz bozulurken, diyabet, depresyon, kanser ve kalp damar hastalıkları gibi sistemik hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu açıdan da bağırsaklarımızı nasıl beslediğimiz önemli. Bağırsak sağlığımızı koruyan ve güçlendiren besinleri tüketmekte yarar var. Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, bağırsaklarımızı kolon kanserine karşı koruyan besinleri anlattı.

BAKLAGİLLER Tam buğday ekmeği, bulgur, yulaf, nohut, kuru fasulye, barbunya gibi besinler yüksek posa (lif) içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini artırarak, sindirilmiş besin artıklarının kalın bağırsaktan geçişini hızlandırıyor. Toksik öğelerin kalın bağırsakta uzun süre kalmaması sayesinde burada zararlı bakteri oluşumunun önüne geçiliyor ve sağlıklı bağırsak florasının devamlılığı sağlanıyor. Her gün basit değil, kompleks yani tam tahıllı karbonhidrat kaynakları, haftada en az iki gün de kuru baklagil tüketmeye özen gösterin.

KEFİR Bağırsaklarımıza dost bakteriler içeren probiyotik besinler; florayı düzenleyerek bağırsağın düzgün çalışmasını sağlıyor ve toksik maddelerin geri emilimini engelliyor. Kefir; içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak sağlığının korunmasında önemli etkiye sahip. Süt ürünlerine alerjiniz veya intoleransınız yoksa her gün 200 ml (1 su bardağı) tüketmekte fayda var.

YOĞURT Dost bakteriler açısından oldukça zengin bir besin olan yoğurt, içerdiği canlı mikroorganizmalar (probiyotikler) sayesinde sindirim sistemini düzenliyor, kabızlık, ishal ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösteriyor. Günde 2 kase yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.