BIST 1.480
DOLAR 7,22
EURO 8,84
ALTIN 414,41

Bağ-Kur’luları sevindiren haber beklemek zorunda kalmayacaklar

Yakın zamada emekli olacak Bağ-Kur’lulara sevindiren haber Sosyal Güvenlik Kurumu’undan (SGK) geldi. Bundan sonra Bağ-Kur'lular emekli dilekçelerini verdikten sonra ayın 25-28’ini beklemek zorunda kalmayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilerin ödemelerini yığılma olmasın diye ay içinde farklı tarihlerde yapıyor. Sayıları 12 milyona ulaşan emekliler için sadece bu yıl her ay 20 milyon lira ödeme yapıldı. Emekli Sandıkları ödemesi her ayın 1 ile 5 arasında yapılırken SSK aylıkları 17’si ile 26’sı arasında, BAĞ-KUR’lularınki ise her ayın 25’i ile 28’i arasında ödeniyor.

BAĞ-KUR ve SSK’lılara emekli aylığı, emeklilik dilekçelerini verdikleri tarihi izleyen ay başından başlamak üzere bağlanıyor. Örnek vermek gerekirse, Bu ayın 13’ünde emeklilik dilekçesi verenlerin aylığı önümüzdeki ayın birinden itibaren geçerli omak üzere bağlanıyor. Ödemeler ise daha sonra yapılıyor.

Eski uygulamaya göre bugün dilekçesini veren Bağkurlu ilk emekli aylığını almak için önümüzdeki ayın 25-28’ini beklemek zorunda kalacaktı. Öte yandan tahsis numarasının son rakamına göre ödemesi 28 Aralık’ta yapılan BAĞ-KUR’luya 1-28 Aralık tarihlerine ilişkin emekli aylığı ile 29 Aralık – 28 Ocak tarihlerine ait aylığı ödenebilecekti.

Evrakların eksik olması gibi çeşitli nedenlerler emeklilik işlemleri daha da sarkan Bağ-Kurlular ilk emekli aylıklarını almak için neredeyse 3 ay beklemek zorunda kalacaktı. İşte SGK’nin Bağ-Kurlulara getirdiği yeni düzenleme ile Bağ-Kurluların bekleme çilesi bitecek.