BIST 1.212
DOLAR 7,81
EURO 9,26
ALTIN 482,54

Babası 20 yaşındaki kızı kaçırdı! Şule için twitter ayaklandı yeni gelişme

ANKARA'da eğitim gördüğü üniversitede 'kadın hakları' eylemlerine katıldığı için babası tarafından kaçırılıp, köydeki evine götürülen Şule Duman (20), sosyal medyada başlatılan kampanya sayesinde jandarma ekiplerince kurtarıldı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Şule Duman, 27 Şubat'ta okulun önünden, üniversitedeki 'kadın hakları' eylemlerine katılmasına kızan babası ve 3 akrabası tarafından otomobile zorla bindirilerek, kaçırıldı. Duman, Sakarya'nın Kaynarca ilçesine bağlı Uzunalan köyündeki babaevine götürülürken, yolda mola verdiklerinde cep telefonuyla arkadaşlarına, 'Babam beni kaçırıyor' mesajını gönderdi. Şule Duman, köye götürülmesinin ardından cep telefonu dahil tüm iletişim araçları elinden alındı ve dışarı çıkmasına izin verilmedi.

Kampanya başlattılar jandarma kurtardı

Bu sırada arkadaşları, sınavları kaçıran Şule Duman için polise başvuruda bulundu; ancak sonuç alınamadı. Bunun üzerine arkadaşları, sosyal medyada 'ŞuleDumanaSesVer' hashtag'iyle kampanya başlattı. Sosyal medya kullanıcılarının tweet'leriyle destek verdiği kampanyanın ardından jandarma, harekete geçerek, Şule Duman'ı 65 gün zorla tutulduğu evden çıkardı. Sakarya'da 1 gün kadın sığınma evinde kaldıktan sonra Ankara'ya gelen Duman, kendisini otogarda karşılayan avukatı ve arkadaşlarıyla polis merkezine giderek, babası hakkında şikayette bulundu. Savcılığın kararı ile Şule'nin babasına, kızının yanına ve okuluna 3 ay süreyle yaklaşmama cezası verildi.

65 gün tutsaktım

Şule Duman, karakol çıkışı DHA muhabirine yaşadıklarını anlattı. Duman, 27 Şubat'ta dersten çıktığında babasının, telefonla kendisini aradığını ve fakültenin önünde araca zorla bindirerek, kaçırdığını söyledi. Duman, "Kadın hakları ve eşitliği savunduğum için oldu bunlar. Önce başka bir köye sonra Sakarya'ya kendi evime götürüldüm. 65 gün kadar tutsaktım. Zor oldu, eğitim hakkım engellendi, okuluma gidemedim. Arkadaşlarımla görüşmeme izin vermediler. Telefonumu elimden aldılar. Niye kaçırdıklarını sorduğumda, 'Çevresel faktörlerden korumak için' cevabını aldım. Kendimi savunma hakkım zaten yoktu; çünkü hakkımda karar biçilmiş. Ne söylesem o an onlar için bir önemi yoktu. Benim düşüncelerimin, fikirlerimin, beni ben yapan birçok şeyden sıyrılmam ve onlar gibi olmamı istediler. Ankara'dan gelen arkadaşlarımla 1- 2 dakika görüşebildim. Psikolojik şiddete maruz kaldım" diye konuştu.

Telefon elinden alınmadan önce kaçırılırken mola verdiklerinde arkadaşlarına mesaj attığını, onların da sosyal medyada kampanya başlattıklarını, bu sayede kurtarıldığını anlatan Şule Duman, "Tam umutsuzluğa düştüğüm anda bu kampanyadan haberim oldu. O kadar mutluydum ki çünkü o karanlığın içinde hiçbir umut görmeksizin dururken bir anda umut ışığı belirdi ve gittikçe büyümeye başladı benim için daha sonra aydınlandı zaten etraf. Sonra jandarma geldi, çıkardı beni oradan. Jandarmaya ifade vermeye gittim. O gece sığınma evinde kalacağımı söyledim. Bunu öğrenen ailemden birkaç kişi hakaret etti yine bana. Onları uzaklaştırdılar, beni de kadın sığınma evine götürdüler. Ertesi gün Ankara'ya geldim" dedi.