ATAK helikopterimiz düştü mü düşürüldü mü? İşte özellikleri

Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatında bugün bir ATAK tipi helikopter düştü. İki askerimizin şehit olduğu ATAK helikopterinin özellikleri merak edilmeye başlandı. ATAK helikopter düştü mü düşürüldü mü? İlk kez bir ATAK helikopterinin düştüğü ifade ediliyor. Peki ATAK'ın özellikleri neler?

TÜRK Silahlı Kuvvetleri Afrin Harekatında düşen helikopterimizde ilgili 'kırıma uğramıştır' ifadesini kullandı. Yani ATAK tipi helikopterin henüz teknik nedenlerden dolayı mı düştüğü ya da bis saldırı neticesinde mi düşürüldüğü konusunda netlik yok. Bu konda incelemeler devam ederken ATAK tipi helikopterin özelliklerini sizler için derledik. TSK'nın kullandığı Atak T129 Helikopteri Türk Savunma Sanayi'si havacılık alnında kullanılan bir helikopter türüdür. Havacılık alanındaki ihtiyaçlar doğrultusunda 2007 yılında hayata geçirilmiştir. ATAK, asimetrik harp niteliği taşıyan ve oldukça ciddi bir milli güvenlik tehdidi olan terör örgütlerine karşı mücadelede maksimum fayda alınan bir hava savunma aracıdır. Düşen Atak T129 Helikopteri'nin bir ilk olduğu da belirlendi.

Atak T129 Helikopteri özellikle sınır bölgelerindeki düşman hedeflerin vurulmasında SİHA' lar ile birlikte görev yapan ATAK, taarruz görevlerinin yanında taktik keşif görevlerini de rahatlıkla yerine getirebilecek bir tasarıma sahiptir. Soğuk savaş sonrası tek kutuplu dünya ve değişen milli güvenlik siyaseti Türkiye' nin özellikle “Savunma Sanayi” alanındaki yatırımlarını önemli ölçüde etkiledi. Jeopolitik konumumuz ve komşu ülkelerimizin deyim yerinde ise adeta fokurdayan bir kazan olması savunma sanayine yapılan yatırımların ne denli gerekli olduğunu gözler önüne bir kez daha serdi. Bu doğrultuda hayata geçirilen ve üretimine aktif olarak devam edilen projelerden bir tanesi de ATAK T129 Helikopteri.

ATAK, asimetrik harp niteliği taşıyan ve oldukça ciddi bir milli güvenlik tehdidi olan terör örgütlerine karşı mücadelede maksimum fayda alınan ürünlerden yalnızca bir tanesi. Özellikle sınır bölgelerindeki düşman hedeflerin vurulmasında SİHA' lar ile birlikte görev yapan ATAK, taarruz görevlerinin yanında taktik keşif görevlerini de rahatlıkla yerine getirebilecek bir tasarıma sahip.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi' nin(TAI/TUSAŞ) üretimini üstlendiği ATAK T129 Helikopteri projesi, TSK' nın havacılık alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla 2007 yılında hayata geçirildi. İlk aşamada 50 tane ATAK' ın teslimine yönelik imzalanan sözleşmeye 9 adet daha ATAK ilave eden ve teslimatı 15 ay öne çeken yeni bir sözleşme 2010 yılında imzalandı.